Телема

pozdrav eden topol

Истакнат Член
10 ноември 2017
606
347
63

93 :)



Ти по се изгледа не го знаеш Законот на Телема ниту пак знаеш што значи да си Телемит...
Не се плашам од ништо, ниту смрт, ниту непознато, ниту од луѓе ниту од пари... тоа се фантоми кои исчезнуваат!
Која будала се плаши од сенки? Нема да ми недостасува било што заради смртта на Земјата, се трудам максимално да го живеам животот се до мојата физичка смрт тука, на Земјата :)
Како може да се плашете од физичката смрт кога тоа е нешто неизбежно и ве демне цело време?

Значи, едноставно ставете си во умот дека телото што сега го имате ќе умре и ќе го нема. Твоите ќе умрат, сите што ги знаеш ќе умрат, ќе исчезнат... те ужаснува таа идеја па се обидуваш да најдеш соучесници во играта за да заедно создавате митови околу таа толку страшна смрт?
Смртта е страшна бидејќи создава кај вас идеја дека губите нешто! Заради себичност, можеби...

Сама си на светот!
Само себе си може да се изгубиш никој друг.
Сето друго е врски кои свесно или несвесно ги градиш околу тебе, заради искуство.

Не знам зошто се трудете таа идеја да ја потиснувате цел живот некаде наназад... толку ви е непријатна таа смрт која ќе повторам - не може да ја избегнете? :)
Ах знам, премногу сте млади да се заморувате со тоа... смртта и целата таа идеја ви е премногу далечна, а сепак смртта е во секој ваш здив... само намерно не сакате да размислувате за тоа. :)

“Modern morality and manners suppress all natural instincts, keep people ignorant of the facts of nature and make them fighting drunk on bogey tales.”
— The Confessions, Aleister Crowley

Лесно е да се напише велиш, бидејќи можеби си опкружена со луѓе кои само зборуваат а ништо не прават од тоа што го зборуваат.
Прошири го универзумот и запознај друг вид на луѓе - можеби тогаш ќе знаеш дека има и такви како мене... :)

И во иднина не прашувај работи за кои може цели книги да се пишуваат. Затоа дадов линкови. Да прочиташ нешто повеќе, ќе знаеш и за темава повеќе, а и нешто повеќе за мене, кој што го прифатил Законот на Телема како начин на живот тука на Земјата.
Нормално, никој не бара да се сложуваш со она што јас сум избрал да го живеам, но добро е да знаеш што сум избрал. :)

П.С. Другар ти ќе ти пренесе инфо каде во иднина можеш да поставуваш прашања што се однесуваат за мене или Телема. Тука на овој форум не мислам да доаѓам многу често.

93 93/93

Убаво е да те прочита човек, делуваш утешително..поздрав(flower)
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Убаво е да те прочита човек, делуваш утешително..поздрав(flower)
Кај го најде зборот „утешително“ - се наежив...
„ Јас не тешам: ги мразам утешениот и утешителот."
- Книга на Законот, II:48

Повеќе за ова во „Законот е за Сите“, ја има на македонски - бидејќи не е мудро јас да те учам на Законот. Сам човек повеќе ќе научи ако се потруди сам...

Не само да ти е убаво некој да читаш, фати прочитај повеќе од тоа што ти некој зборува, не бесцелно споделуваме цитати со инфо од каде се и што се... :)
Можеби кога ќе научиш повеќе - и нема да ти делувам толку утешително.

 

pozdrav eden topol

Истакнат Член
10 ноември 2017
606
347
63
Кај го најде зборот „утешително“ - се наежив...
„ Јас не тешам: ги мразам утешениот и утешителот."
- Книга на Законот, II:48

Повеќе за ова во „Законот е за Сите“, ја има на македонски - бидејќи не е мудро јас да те учам на Законот. Сам човек повеќе ќе научи ако се потруди сам...

Не само да ти е убаво некој да читаш, фати прочитај повеќе од тоа што ти некој зборува, не бесцелно споделуваме цитати со инфо од каде се и што се... :)
Можеби кога ќе научиш повеќе - и нема да ти делувам толку утешително.

Не се ежи душо, тоа е комплимент...зошто би ги мрзел утешениот и утешителот, зарем ти твоето дета не би го тешел кога ќе има мака!?????(facepalm)

Се си мислам дека баш поради ваквиот став не ве сакаат вас телемитите, делувате како бунтовници кои немаат точни одредби или насоки како треба единката да се однесува, што да следи.:^)
Пропагирате закон, да се нема закон|-(
Лишени сте од некои хуманоидни особини, пр.добрина, гнев, праведност(think)
...но сепак не верувам дека е баш така.
Убаво е што споделуваш цитати, ги потчитнувам твоите блогови и признавам дека многу работи ми се допаѓат:)
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Да не се повторувам.
Седни прочитај некоја книга што содржи философија поврзана со Телема, за да не зборуваме вака на памет. Ја имаш „Законот е за сите“ коментари на Книгата на Законот од каде што цитирав и ќе знаеш подобро што значи тој цитат за да не го поврзуваш со сешто и да не добиеш ништо.

Многу стихови од „Книгата на Законот“ некако се поврзани меѓу себе, но да не одат последователно едни по други... но треба човек да го привлече сето тоа.
Другото е само мамка.
На единката не може некој од надвор да и кажува што да следи и како да се однесува. Не сакаме стадо и пастири. Тоа е стариот еон.
Законот на Телема нуди начини да се спознаеш себе си и да знаеш што си и зошто си... се друго е небитно.

Не ти барам да ме сакаш, не барам да веруваш, ништо не барам освен да седнеш и да прочиташ барем 2 книги што се преведени на македонски јазик а зборуваат за новиот еон и Телема.
Ќе ги најдеш на мојот блог кои се тие книги. Секоја критика без познавање на работите, не е валидна.
Дури и она што велиш „не ве сакаат“ нема валидност ако не знаат истите тие што не сакаат од Законот. Можеби само не го сакаат нашето зборување за Законот, но затоа пак велиме секој сам да проучува и го усовршува практично во својот живот.
Тогаш нема да има „несакање“, туку разбирање.

За моите деца го практикувам овој метод на воспитување. Ако некому не му чини, нека има свои деца и нека ги спреми за светот во кој што ќе живеат на свој начин :)
Но сепак мислам дека сите ќе се сложите со овој метод, напишан од Кроули, оној „најзлобниот човек на Земјата“ :D

Ние зборуваме за Закон и ви велиме да го студирате, ане да ни верувате нам. И не го проповедаме како во стариот еон, како што правеле и прават муслиманите и христијаните.
 

pozdrav eden topol

Истакнат Член
10 ноември 2017
606
347
63
Никогаш нема да ја разберам оваа телемитска филозофија :nah

Премногу убави, реални одговори и објаснувања, но некои работи не држат вода...хмм...а и тоа што сме сите ѕвезди, сами свој посебен уникатен универзум, не ми дава некое воодушевување.. Што е поентата и во тоа.. Јебен живот, како и да завртиш, никако нема смисла:(
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Кои работи не ти држат вода и ти прават проблеми во философијата на Телема и дали само форуми ти се извор за разбирање на Телема? :)
Почни да читаш книги, можеби ќе ти се разјасни нешто...

Секој е ѕвезда, свој универзум кој што има врски со останатите... Не постои ништо неповрзано. Тоа што збунува е искуството кое изостанува или го избегнува човекот свесно бидејќи се плаши од непознати пространства.

За тоа „што сме ѕвезди“ има интересна визуелизација од страна на фра. Ахад. Повели линк.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: pozdrav eden topol

pozdrav eden topol

Истакнат Член
10 ноември 2017
606
347
63
Кои работи не ти држат вода и ти прават проблеми во философијата на Телема и дали само форуми ти се извор за разбирање на Телема? :)
Почни да читаш книги, можеби ќе ти се разјасни нешто...

Секој е ѕвезда, свој универзум кој што има врски со останатите... Не постои ништо неповрзано. Тоа што збунува е искуството кое изостанува или го избегнува човекот свесно бидејќи се плаши од непознати пространства.

За тоа „што сме ѕвезди“ има интересна визуелизација од страна на фра. Ахад. Повели линк.


Благодарам за линкот, сугурно ќе читнам...но не разбирам во што се состои поврзаноста меѓусебно на универзумите, за какви врски станува збор!?
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Благодарам за линкот, сугурно ќе читнам...но не разбирам во што се состои поврзаноста меѓусебно на универзумите, за какви врски станува збор!?
Ќе разбереш еден ден... треба време и запознавање со Телема.
 

pozdrav eden topol

Истакнат Член
10 ноември 2017
606
347
63
Ќе разбереш еден ден... треба време и запознавање со Телема.

Сигурна сум дека ова го напиша ко проформа...знаеш ти многу убаво дека НЕМА никогаш да ја разберам телемата, ниту имам време(имам веќе доста годинчиња изживеано), а ниту пак некој друг што кој за телемата прочитал на форум за прв пат( исто како мене).
Човекот со векови и векови се обидува да ја дознае вистината, не се познава сам себе, неможе да се прифати таков како што е, прави заблуди..а најтрагично е што верува во тие заблуди.
Поздрав:kafe

п.с.
можеби кога ќе бидам ѕвезда ќе имам време на претек за разбирање и запознавање:)
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Го напишав бидејќи како што напиша и ти, ти никогаш нема да се заинтересираш реално за Телема освен од читањето на форуми. Залудно е да се повторувам и тука на овој форум. Годините на Земјата не ти се оправдување... Едноставно не те интересира Телема, а доаѓаш тука и даваш неумесни забелешки на база на незнаење. Тоа е видена ствар од друг форум...
Затоа се обидувам да те убедам дека мора малку да се запознаеш со Телема и да прочиташ некоја книга, за да даваш колку толку валидни заклучоци анализирајќи ги идеите собрани од тие книги, директно :)

Имам кажано многупати дека со читање на форуми за дадена тема треба само да се поттикнеш да истражуваш повеќе, преку книги и искуство во твојот живот, не да ти биде главен извор преку кој ќе пресечеш што е валидно што не.