Препорака за компјутери/преносни комјутери и друго

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Да ми кажете нешто за лаптопов?
Во план ми е да земам нешто налик оваа конфигурација, да ми врши солидна работа за Lightroom, Photoshop, некои од постариве игри као Civ 5, Assassin's creed 2,3.
Не мора стриктно за овој модел, но тука со перформанси 2.3/2.7 Ghz, 4Gb RAM 1-2GB графичка и цена до 29 000.
Lenovo добри се?
@existence @$F@$|-|T@
 

$3Я3|\||)&p&†Y

Староседелец
12 мај 2012
3,690
3,871
1,183
Да ми кажете нешто за лаптопов?
Во план ми е да земам нешто налик оваа конфигурација, да ми врши солидна работа за Lightroom, Photoshop, некои од постариве игри као Civ 5, Assassin's creed 2,3.
Не мора стриктно за овој модел, но тука со перформанси 2.3/2.7 Ghz, 4Gb RAM 1-2GB графичка и цена до 29 000.
Lenovo добри се?
@existence @$F@$|-|T@
Оди бар на 8 гб рам ако ги користиш тие апликации. ХП не препорачувам одамна, поготово 250ка, бидејќи се познати по греењето и сум имал милијарда проблеми со 250ки.

Кеш на процесор > Херцажа според мене

Леново се океј, ако имаш живци пред тебе да имаш малку грда пластика. На изглед се океј, хардвер и цена исто, само пластиката ме нервира и пука лесно (си кажувам за мене).

Сеа глеав лаптопите до кај 30к .. искрено овој е далеку подобар од овој со тоа шо има цела генерација плус на процесор, и за нијанса подобра графика (херцажа и малце кеш разлика). Ама пак со другиов добиваш повеќе рам и хард диск ..
Значи ако одиш на варијанта со 8 гиги рам, ќе треба да доплатиш, што би те фатило некој денар плус. У тој случај, ако можеш да одвоиш нешто плус, оди на ова, бидејќи е даалеку подобро, што мислам за некој денар плус би ти се исплатило (пази, најнова генерација процесор + DDR4!!! рам).

Чисто мое мислење. Поздрав.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina and Saladin

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Оди бар на 8 гб рам ако ги користиш тие апликации. ХП не препорачувам одамна, поготово 250ка, бидејќи се познати по греењето и сум имал милијарда проблеми со 250ки.

Кеш на процесор > Херцажа според мене

Леново се океј, ако имаш живци пред тебе да имаш малку грда пластика. На изглед се океј, хардвер и цена исто, само пластиката ме нервира и пука лесно (си кажувам за мене).

Сеа глеав лаптопите до кај 30к .. искрено овој е далеку подобар од овој со тоа шо има цела генерација плус на процесор, и за нијанса подобра графика (херцажа и малце кеш разлика). Ама пак со другиов добиваш повеќе рам и хард диск ..
Значи ако одиш на варијанта со 8 гиги рам, ќе треба да доплатиш, што би те фатило некој денар плус. У тој случај, ако можеш да одвоиш нешто плус, оди на ова, бидејќи е даалеку подобро, што мислам за некој денар плус би ти се исплатило (пази, најнова генерација процесор + DDR4!!! рам).

Чисто мое мислење. Поздрав.
Значи повеќе да пазам на кеш мемори него на херцажа, у глобала, викаш.
Не ги знам работиве како стојат со лап-топовиве сега, последниот што го зедов беше пред 9 години Тошиба сателајт, за грдни пари но уште тера, иако е спор на моменти.
Се мислев нешто меѓу Dell, Тошиба и евентуално погорниов модел на HP, иако од многу луѓе имам чуено за проблемот со прегревање на последната марка.
За Леново ме интересираше вака како стојат со модели, не ми е баш битен изгледот, повеќе перформанси и да тера добро, а гледам преплавени сме со тој бренд, па ми треба некое мислење, иако имам чуено за мобилните дека им биле крш.
И уште нешто, ако би зел, освен Сетек, Нептун и Анхоч, некоја друга фирма што продава на ново? АМЦ не ги мирисам ич, бар у поглед на ПС техника.
 

$3Я3|\||)&p&†Y

Староседелец
12 мај 2012
3,690
3,871
1,183
Значи повеќе да пазам на кеш мемори него на херцажа, у глобала, викаш.
Не ги знам работиве како стојат со лап-топовиве сега, последниот што го зедов беше пред 9 години Тошиба сателајт, за грдни пари но уште тера, иако е спор на моменти.
Се мислев нешто меѓу Dell, Тошиба и евентуално погорниов модел на HP, иако од многу луѓе имам чуено за проблемот со прегревање на последната марка.
За Леново ме интересираше вака како стојат со модели, не ми е баш битен изгледот, повеќе перформанси и да тера добро, а гледам преплавени сме со тој бренд, па ми треба некое мислење, иако имам чуено за мобилните дека им биле крш.
И уште нешто, ако би зел, освен Сетек, Нептун и Анхоч, некоја друга фирма што продава на ново? АМЦ не ги мирисам ич, бар у поглед на ПС техника.
Техникава ти е лотарија денес искрено. Од кај и да земеш, исти курац се. Или се погодило, или не. Друга фирма стварно не знам, извини :/
За леново е океј, ти кажав што и како само ми смета кај нив. На девојка ми сестрата има леново, се покажа добар веќе втора година. Има i3 на него, вози ко ненормален.
За кешот што ти спомнав, да, гледај така повеќе, али да не биде да имаш 2.10GHz / 6MB cache, а на друг 2.80 GHz, 3МB Cache :D мислам стварно нема смисла :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin

$3Я3|\||)&p&†Y

Староседелец
12 мај 2012
3,690
3,871
1,183
Мислење за овие два лаптопи?
Dell 5567 i5
Notebook Lenovo V310

Како и тоа дали вреди да напраам step forward za Dell 5567 со слична конфигурација само i7 процесор?

@existence @$F@$|-|T@
Пробај да избегнеш U процесор и види ако можеш да најдеш слично со i5 HQ. i5HQ > i7U.
Ако мораш помеѓу овие двата, земи си го Dell-от, бидејќи имаш понова генерација со помала потрошувачка, рамот горе доле е ист, FULL HD екран и подобра каде каде графика (GDDR5 > DDR3).

Разгледај си и у ДДсторе нешто.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Пробај да избегнеш U процесор и види ако можеш да најдеш слично со i5 HQ. i5HQ > i7U.
Ако мораш помеѓу овие двата, земи си го Dell-от, бидејќи имаш понова генерација со помала потрошувачка, рамот горе доле е ист, FULL HD екран и подобра каде каде графика (GDDR5 > DDR3).

Разгледај си и у ДДсторе нешто.
Го зедов Dell-от, барав и нешто од hq ама тоа што се нудеше беше посолено. Ѕирнав и во ДДсторе имаа добри конфигурации но тоа ми е веќе nitpicking и немав многу време за финесите да ги барам. Ми беше шубе само едното од погорните конфигурации да не е чиста заебанција. Добро е што ми кажа за разликата на процесорите, видов после и на друго место има разлика. Иначе ќе се залетав за и7. Уште еднаш фала многу за советиве погоре.