Крштевање на деца

Idiot

Староседелец
5 март 2013
317
231
1,053
Muppet Show
Незнам искрено, моето мислење е дека нема многу да има промена, што знам:^)
Твое мислење со кое не сум обрвзан да се сложам.
А и ако црквата е навистина одвоена од државата, кај нас не е - за жал - не може правен закон да и промени нешто...
Пинг, @Abraxas
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: misti.diva orhideja

Idiot

Староседелец
5 март 2013
317
231
1,053
Muppet Show
Немој да грешиш душа, не се инаетам, само сакам моабет да си правам и ајде батали оти ќе ми дадат пак казнен поен.
Немам пред кого да грешам душа, освен пред себе си. А муабет ова твоево ич не е. Се гледа тоа. И две вреќи сол ако треба ќе изедеш.
А зошто да добиеш казнени? Та нели сте вие христијаните, полни со љубов и разбирање? Не мразите и не навредувате никого?
 

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Твое право е како сакаш да го наречеш крштевањето, не се бунам..за мене е убав свет чин а што се однесува до тоа дека сите ние луѓето сме грешни и тој грев го пренесуваме од колена на колено, искрено и мене не ми е прифатлив, ама такви се преданијата, така ни проповедаат, кој сака нека верува, кој сака нека бара одговор дали тоа навистина така било...не се замарам многу..инаку мило ми е што ме крстиле во црква(баба ми ме однела)мајка ми е протестантка а татко ми атеиста(во црква нема влезено никогаш)...јас не верувам слепо во ништо и не може никој да ме убеди во нешто.
премногу ја увеличувате работата дека тоа е манипулација и злоупотреба, само незнам на кои религиозни цели мислите.
Не е преувеличување! Тој притисок е реален, на своја кожа го чуствувам! Не ни прашуваат дали сакаме ќерка ми да ја крстиме, туку за крштевката зборат како нешто кое е веќе договорено! Зошто? Затоа што некој прифатил да биде овца за стрижење и создал традиција од тоа. И сега ако некој ја одбие истата, треба да биде ,,чудак" во очите на роднините.
Тие работи треба секој сам да одлучи за себе дали ќе ги примени или не! А не да одлучува во име на бебиња или деца!
 

misti.diva orhideja

Член со 30 казнени поени
10 јануари 2017
262
195
43
Не е преувеличување! Тој притисок е реален, на своја кожа го чуствувам! Не ни прашуваат дали сакаме ќерка ми да ја крстиме, туку за крштевката зборат како нешто кое е веќе договорено! Зошто? Затоа што некој прифатил да биде овца за стрижење и создал традиција од тоа. И сега ако некој ја одбие истата, треба да биде ,,чудак" во очите на роднините.
Тие работи треба секој сам да одлучи за себе дали ќе ги примени или не! А не да одлучува во име на бебиња или деца!
Е баш ме зачуди, зарем ти да осетиш нечиј притисок, зарем тебе те погодува нечие мислење..на човек кој си живее нели по лична слободна воља паѓа на туѓи забелешки!?
Каде живееш бе Хепта, какви ти се тие роднини од среден век, заостанати ли се ули умоболни!?
јас имам многу пријатели што не си ги крстиле децата, ниту не интересира и ниту ни е тема за моабет, ниту ни смета за дружење..ама баш на никој не му е гајле дали ти ќе го крштеваш или не детето, секој си има право како сака да работи а тоа во овој случај е само право на родителот и тука нема веќе што да разговараме.
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com