Хуманост и црква

BioTrpe

Истакнат Член
29 октомври 2015
252
173
143
Морам да го го кажам примеров.
Се работи за поп пријател на пријатели на моите,
децата негови кога ќе слушнат од него дека умрел некој и дека треба да оди на погреб викале- ''јеее умрел некој тато ќе земе пари''!!!
Стварно дегутантно и језиво.(facepalm)(facepalm)(facepalm)
Па добро, но ако тоа е изворот на пари дома, секако дека ке се радуваат децата, а што е со оние деца чии родители се војници?
 

corki

Староседелец
21 декември 2013
542
449
1,073
Мислам дека никогаш црквата не била хумана,ниту пак ќе биде,барем јас не сум имал прилика тоа да го видам!

Црквата како институција за голем куплерај на брадасти и замастени криминалци,ја изгуби одамна смислата како место за собир на верници,кои што ќе одат и мирно ќе запалат свеќа за здравје,за себе и своите блиски.
Се додека се гледа низ затемнетите стакла на најновите модели на мерцедес и бмв,есилуета од луге со големи бради и неисчешлани коси,лугето од верници,ќе преминат во НЕверници.
Ако некогаш видеме дека попот бакнува некому рака,тогаш и црквата ќе биде хумана!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: misti.diva orhideja

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,527
14,438
1,683
Таму каде што треба
Па добро, но ако тоа е изворот на пари дома, секако дека ке се радуваат децата, а што е со оние деца чии родители се војници?
Па не е баш добро и нормално да воспитуваш така деца,посебно од мали да ги учиш да гледаат се кон призма на пари,проповедаш за духовното а слугуваш на материјалното.Која контрадикротност.
 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo

BioTrpe

Истакнат Член
29 октомври 2015
252
173
143
Па не е баш добро и нормално да воспитуваш така деца,посебно од мали да ги учиш да гледаат се кон призма на пари,проповедаш за духовното а слугуваш на материјалното.Која контрадикротност.
Па не е баш добро и нормално да воспитуваш така деца,посебно од мали да ги учиш да гледаат се кон призма на пари,проповедаш за духовното а слугуваш на материјалното.Која контрадикротност.
Духовниот свет нити го имало нити ке го има кај нас, ако веќе зборуваме за духовност бујрум на исток.
Многу професии се слични на попот, као на пример војниците што ги спомнав (killing machines) :( , докторите (massacre machines) :( , полицајците (authority machines) :( , и други има, но никој од овие не му служи на човекот - народот од кој тие се избрани и поставени на тоа место.
Па да излезам на улица и да ме кршат од ќотек 3-ца а јас во меѓувреме плукнам, цајканот мене ке ми пише казна, ке ме однесат на доктор, а он пијан ке ми препише Амоксиклав (за скршени ребра) ... Војниците убиваат невини луѓе за да ги остварат целите на .. ?
Секое мало момче сонува да биде војник и уште од мали години му се купуваат пиштоли играчки и слични, така да оваа е дури и погадна професија.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo

Stojne

Староседелец
29 јануари 2015
394
138
1,053
Дали црквата им помага на болните и оние кои имаат финансиски проблеми, како и на оние кои се во некакви долгови? Исто така, дали им помага и на самохраните родители на некој начин?
Инаку цените за свадби се поскапени. Дури и за сликање пред и во црква се наплаќа. Уште какви трошоци ќе измислат поповите? Наместо да помогнат, тие се полнат со пари. :(
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Just Smile