Државно vs. Приватно = лажна дилема?

Falanga

Истакнат Член
10 април 2016
350
293
173
42
Свашта. Шах мат позиција.
 
Последна промена:

Falanga

Истакнат Член
10 април 2016
350
293
173
42
Не разбираш. Не си ти матиран. Матирана ни е државава (со таков народ). Тешко разбирање, затоа реков батали почнување тема на разговор. Во некои други времиња можеби.
 

Метаморф

Истакнат Член
5 декември 2014
299
334
173
28
Не разбираш. Не си ти матиран. Матирана ни е државава (со таков народ). Тешко разбирање, затоа реков батали почнување тема на разговор. Во некои други времиња можеби.
Е тоа си у право.
 

Falanga

Истакнат Член
10 април 2016
350
293
173
42
Назад на темата, случка од „некња“.
Одиме со жената на хематологија под сомневање дека имаме онколошки проблем. Влегуваме во една рушевина во рамките на државна болница на закажан термин. Таму после кратка борба со некои паметни што мислат дека мене ќе ми влезат преку ред влегуваме кај докторкава и она вика, најдобро отидете си на приватно бидејки на онкологија тешко веројатно дека ќе ве примат моментално и да ви примат ќе ви закажат биопсија за 30 дена.

Одиме на приватно. Завршуваме работа експресно. Ме гледа докторот така дотеран business formal и ми вика што си ти по струка? Му кажувам што сум и ми вика господине не ви наплаќам преглед и анализа само спасувај види ваков проблем имам. Отворам кај него ERP-от гледам базата му ја закачил crypto ransomware. Ах велам маестро ти си ми сега во раце... Види со жена ми како да ти е ќерка. Јас ќе ти обезбедам два биткоини откако ќе видам резултати. Праќа резултати, плаќам јас со два биткоини, добивам decrypt клуч, вршам декрипција, ја враќам базата на место. Се клања вели доаѓајте секој месец на биопсија за секој случам во наредните 3 месеца, јас така би направил за ќерка.

А така ли? Поздрав до државна онкологија што го оставија татко ми да умре онака на заебанција. Можело и по пат на економија, а можело и по пат на натура. ете ја разликата меѓу државно и приватно.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Метаморф

Метаморф

Истакнат Член
5 декември 2014
299
334
173
28
Назад на темата, случка од „некња“.
Одиме со жената на хематологија под сомневање дека имаме онколошки проблем. Влегуваме во една рушевина во рамките на државна болница на закажан термин. Таму после кратка борба со некои паметни што мислат дека мене ќе ми влезат преку ред влегуваме кај докторкава и она вика, најдобро отидете си на приватно бидејки на онкологија тешко веројатно дека ќе ве примат моментално и да ви примат ќе ви закажат биопсија за 30 дена.

Одиме на приватно. Завршуваме работа експресно. Ме гледа докторот така дотеран business formal и ми вика што си ти по струка? Му кажувам што сум и ми вика господине не ви наплаќам преглед и анализа само спасувај види ваков проблем имам. Отворам кај него ERP-от гледам базата му ја закачил crypto ransomware. Ах велам маестро ти си ми сега во раце... Види со жена ми како да ти е ќерка. Јас ќе ти обезбедам два биткоини откако ќе видам резултати. Праќа резултати, плаќам јас со два биткоини, добивам decrypt клуч, вршам декрипција, ја враќам базата на место. Се клања вели доаѓајте секој месец на биопсија за секој случам во наредните 3 месеца, јас така би направил за ќерка.

А така ли? Поздрав до државна онкологија што го оставија татко ми да умре онака на заебанција. Можело и по пат на економија, а можело и по пат на натура. ете ја разликата меѓу државно и приватно.
Баба ми беше зимово 10 дена у болница,да не беше татко ми да носи апчиња од дома немаше шо да и дадат.Третата вечер сестрата (една намрштена мислиш за газ си ја фатил) сакаше да и даде пеницилински апчиња на баба ми,а алергична е на пеницилин.Ќе ја умреа жената да не бевме ние.Пациентите сами си помагаат меѓу себе и фамилиите шо идат по посети.Инаку тоа е институција за побрзо умирање не се тоа болници.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ѕвездичка

Falanga

Истакнат Член
10 април 2016
350
293
173
42
Единствено би рекол дека кардиологија вредат колку-толку. Знам дека се трудат. Мајка ми и другар ми ги спасија од сигурна смрт, навремено дијагностицирање акутни инфаркти и интервенции во 2 саат по полноќ на 01.01.2014.
Замисли, во УРГЕНТЕН центар НЕМА ЕКГ апарат!!! Можеш ли да замислиш? Од таму ме праќаат на ТОКСИКОЛОГИЈА за ЕКГ, ја носам мајка ми на раце во токсикологија, таму и прават ЕКГ, се јавуваат директ во кардиологија да спремаат сала, од таму преку ходници на кардиологија, таму итно короноскопија и веднаш стентирање во последна секунда.

Леле ќе се убијам, не знам дали да се смеам или да плачам, нема ЕКГ на ургентен... оу.... мај.... гад..... фак ми!
 

Метаморф

Истакнат Член
5 декември 2014
299
334
173
28
Единствено би рекол дека кардиологија вредат колку-толку. Знам дека се трудат. Мајка ми и другар ми ги спасија од сигурна смрт, навремено дијагностицирање акутни инфаркти и интервенции во 2 саат по полноќ на 01.01.2014.
Замисли, во УРГЕНТЕН центар НЕМА ЕКГ апарат!!! Можеш ли да замислиш? Од таму ме праќаат на ТОКСИКОЛОГИЈА за ЕКГ, ја носам мајка ми на раце во токсикологија, таму и прават ЕКГ, се јавуваат директ во кардиологија да спремаат сала, од таму преку ходници на кардиологија, таму итно короноскопија и веднаш стентирање во последна секунда.

Леле ќе се убијам, не знам дали да се смеам или да плачам, нема ЕКГ на ургентен... оу.... мај.... гад..... фак ми!
Де бре душко,на интензивна апчиња нема та за ЕКГ дошло работата,шо си чуден.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Еве јас ќе ти разјаснам, не треба да се изедначат двата поими.
Ако си патриот не значи дека си имбецил по дифолт. Ти може да си патриот и пак да се збогатуваш на сметка на државата.
Не би рекол дека патриот во Норвешка на пример е имбецил.

Може и не е исто со имбецил пошто имбецилноста во основа е вродена, повеќе би можело да се зборува за патриотизмот како ментална болест. Норвешки патриот е иста ствар како и парагвајски или било каков. Норвешка со векови и векови била срање место за живот, сиромаштија и затупеност, емигрирале масовно цело село во САД и Канада, денес имаат висок животен стандард, утре којзнае.
Патриотизмот е емоционален однос кон фантазии, замислени поими како држава (наспроти државен апарат) и народ/нација (наспроти група на луѓе), одделен е од реалноста и иницира ментална инертност и затупеност.

Најтешко е за оние кои искрено поверувале во тие митови, тие секогаш страдаат најмногу, штета што не читаат малку историја.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Назад на темата, случка од „некња“.
Одиме со жената на хематологија под сомневање дека имаме онколошки проблем. Влегуваме во една рушевина во рамките на државна болница на закажан термин. Таму после кратка борба со некои паметни што мислат дека мене ќе ми влезат преку ред влегуваме кај докторкава и она вика, најдобро отидете си на приватно бидејки на онкологија тешко веројатно дека ќе ве примат моментално и да ви примат ќе ви закажат биопсија за 30 дена.

Одиме на приватно. Завршуваме работа експресно. Ме гледа докторот така дотеран business formal и ми вика што си ти по струка? Му кажувам што сум и ми вика господине не ви наплаќам преглед и анализа само спасувај види ваков проблем имам. Отворам кај него ERP-от гледам базата му ја закачил crypto ransomware. Ах велам маестро ти си ми сега во раце... Види со жена ми како да ти е ќерка. Јас ќе ти обезбедам два биткоини откако ќе видам резултати. Праќа резултати, плаќам јас со два биткоини, добивам decrypt клуч, вршам декрипција, ја враќам базата на место. Се клања вели доаѓајте секој месец на биопсија за секој случам во наредните 3 месеца, јас така би направил за ќерка.

А така ли? Поздрав до државна онкологија што го оставија татко ми да умре онака на заебанција. Можело и по пат на економија, а можело и по пат на натура. ете ја разликата меѓу државно и приватно.

Друга беше поентата на темава, секако дека приватното здравство е подобро од државното, темата е околу државата како економски механизам преку кој се полнат сосема приватни џебови, аферата со Панама е само една од многуте пред некоја година имаше афера дека на оф-шор сметки имало 32 трилиони долари во светот. Значи имаш една организација која има монопол врз употреба на организирана сила и која насилно собира пари од рајата која е географски присутна во некоја држава било која. Лицата кои се на врвот на пирамидата ја ставаат во џеб разликата меѓу апсолутно минималното трошење за да ги задоволат граѓаните за да бидат оставени на власт и собраните пари преку даноци или позајмените пари чија колатерала е пак рајата.

П.С. Се надевам дека сепак не се работи за онколошки проблем и дкеа се` ќе биде во ред :)