Живот без факултет

Lady*

Староседелец
1 април 2012
1,965
6,158
1,133
Живот без јаки врски - пиши пропао ..
Денес дипломата не е мерило за интелегенција и слично, денес партиска книшка, мама, тато, бато и си уживаш со ниту 2 грама мозок..
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Aquarius

МериСелест

Староседелец
24 април 2012
2,009
3,215
1,143
Живот без јаки врски - пиши пропао ..
Денес дипломата не е мерило за интелегенција и слично, денес партиска книшка, мама, тато, бато и си уживаш со ниту 2 грама мозок..


Да се надополнам внук на вујко владика :rofl(facepalm)
Очајно...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ●Untouchable°

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
969
1,133
Јас мислам дека многу од луѓето избираат факултети без да помислат дали навистина можат да најдат работа со тој факултет. Обрнете внимание на тоа кои струку се ДЕфицитарни, па според тоа запишете се. Можеби ќе студирам година две повеќе но сигурно ќе се вработам, баш заради тоа што струката е дефицитарна.
Не е дека факултето те прави човек или нешто повеќе, сите учиме факултет за да ни биде повисока платата. Многу работи продавач, на бензинска, во аптека, во перална за автомобили, во печатница, во кладилница, бејбиситер, чувар, обезбедување, келнер, шанкер, ДИРЕКТОР :D
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Освен медицина, електро, богословија (party) и финки пинки - не знам зошто млада раја губи време по овдешни факсови. За сите остали факсови има премалку работни места, пазарот на труд е развиен како мозокот на партиски бот а во иноземство тие дипломи стануваат бесмислени, а да се потрошат толку години и пари само за звање ми е некако имбецилно.

Малку е комичен насловот на темава, ќе си помисли човек дека факсот е како рака или нога па сега некој се прашува како се живее без едно од нив :eek:
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: BioTrpe and Mnogo Bitno

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
Нормално дека по убаво се живее , па кој и да напише дека со факултет поубаво достигнување тука се постигнува нормално се излажал ...
Според мене тоа се залудно изгубени години од животот зборам кај нас во МК , надвор нормално дека не се кога би останал и не би се вратил , јас не можам така , убаво ми е и тука тс одлично ;) :)
Имам се во животот ,а имам и повеќе од се ,само немам изгубено време за факултет ;)
И да не би имал се во животот пак не би губел време ,моето имање се, односно што не се жалам дека нешто ми фали ,а пред се здравје и кај сите господ да дава пак никогаш не би се запишал ....
Сите нај успешни луѓе во светот немаат факултет па така да стаљтистиката говори ,па камо ли кај нас ...
Неуспешен си кај нас ако имаш факултет за жал ,што нормално јас тоа не го оправдувам ,а образованието е пред се нели ... таков ни е режимот де !
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: BioTrpe and malo

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
969
1,133
Нормално дека по убаво се живее , па кој и да напише дека со факултет поубаво достигнување тука се постигнува нормално се излажал ...
Според мене тоа се залудно изгубени години од животот зборам кај нас во МК , надвор нормално дека не се кога би останал и не би се вратил , јас не можам така , убаво ми е и тука тс одлично ;) :)
Имам се во животот ,а имам и повеќе од се ,само немам изгубено време за факултет ;)
И да не би имал се во животот пак не би губел време ,моето имање се, односно што не се жалам дека нешто ми фали ,а пред се здравје и кај сите господ да дава пак никогаш не би се запишал ....
Сите нај успешни луѓе во светот немаат факултет па така да стаљтистиката говори ,па камо ли кај нас ...
Неуспешен си кај нас ако имаш факултет за жал ,што нормално јас тоа не го оправдувам ,а образованието е пред се нели ... таков ни е режимот де !

Како тоа се излажал ? Значи ако некој учи факутет и работи во Алакалоид и зема 100 000 плата значи се излажал, хахахах смешнооо
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: misterija

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
Види пиле , многу добро знаеме како функционира вработувањето , а јас многу добро ;) , кај Мукаетов во Алкалоид пола ги знам кој работат и тамо ,а и во федерација па така да не летај од тоа што само слушате чаршиски муабети ...
Како и да е има многу Фирми гиганти , Банки кој пола се приватизирани и селекцијата многу добро се знае како иде , не дека нема стручни кадри има да ама тие се само и никој веќе !!
Колку има со нај високо ниво на образование зборам докторати итн кој работат во Кам Маркет ,Стокомак ,Тинекас , Ресторани итн што мене искрено ми е жал ,само што треба да ја сватиш вистината и да се помириш со тоа , јас нормално не сакам така да биде али така е , па сеа слепи со сила ли ќе се правиме м?
Многу спијат како тебе и на лево и на десно уво ,само станете додека е ладно увцето да не ви жеже после !? ;)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo and ●Untouchable°

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
969
1,133
Види пиле , многу добро знаеме како функционира вработувањето , а јас многу добро ;) , кај Мукаетов во Алкалоид пола ги знам кој работат и тамо ,а и во федерација па така да не летај од тоа што само слушате чаршиски муабети ...
Како и да е има многу Фирми гиганти , Банки кој пола се приватизирани и селекцијата многу добро се знае како иде , не дека нема стручни кадри има да ама тие се само и никој веќе !!
Колку има со нај високо ниво на образование зборам докторати итн кој работат во Кам Маркет ,Стокомак ,Тинекас , Ресторани итн што мене искрено ми е жал ,само што треба да ја сватиш вистината и да се помириш со тоа , јас нормално не сакам така да биде али така е , па сеа слепи со сила ли ќе се правиме м?
Многу спијат како тебе и на лево и на десно уво ,само станете додека е ладно увцето да не ви жеже после !? ;)

Хахах ако ти не си бил амбициозен и не си учел факултет зошто си имал кој да те пикне на работа, тоа е друга приказна. Познавам многу луѓе со докторати што се вработени на вистинско место и си земаат солидни плати. Јас нема со што да се помирувам, со мојот факултет најлесно се наоѓа работа, а платата сигурно е повисока од твојата. Пази ако си партиски влезен, да не те избркаат па после да ти биде тебе жешко :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: misterija

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
Шеќер мене никој не ме пикнал на работа не ми се секирај ти за мене , не реков дека нема и такви луѓе , него доминираат таквите без факултет , доминираат и во спортот , по шалтерите , по вадење на пасоши итн , јас не живеам од плата остај ме мене ти , јас ти посакувам да успееш и да не се одкажеш никако од факултет ,па јас не викам не учете , самата ситуација во државата не ти дава поглед такаов дека ако бидеш и нај школован ти ќе успееш и не е од сеа тоа од секогаш , не сум ни партиски ни ти пак ме интересира , не сум ни ВМРО ни СДСМ верувај , од каде бе сонце кој да ме избрка ? :) ... Учи си ја школијата и не се замарај со мене ти реков ,само сакав да ти укажам на тоа да не мижиш пред реалноста ..бацки ;):cool: :kafe абе каци ти бе
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: BioTrpe

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
969
1,133
Шеќер мене никој не ме пикнал на работа не ми се секирај ти за мене , не реков дека нема и такви луѓе , него доминираат таквите без факултет , доминираат и во спортот , по шалтерите , по вадење на пасоши итн , јас не живеам од плата остај ме мене ти , јас ти посакувам да успееш и да не се одкажеш никако од факултет ,па јас не викам не учете , самата ситуација во државата не ти дава поглед такаов дека ако бидеш и нај школован ти ќе успееш и не е од сеа тоа од секогаш , не сум ни партиски ни ти пак ме интересира , не сум ни ВМРО ни СДСМ верувај , од каде бе сонце кој да ме избрка ? :) ... Учи си ја школијата и не се замарај со мене ти реков ,само сакав да ти укажам на тоа да не мижиш пред реалноста ..бацки ;):cool: :kafe абе каци ти бе

Не мижам тоа е многу битно :D :)(sun)