Сакам да кажам/Сакам да прашам

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Каде викаат Зид и Звезда бе. Нек си ја удрат тоа црпката. Горе во србоманските села, по граница, па мислам Ѕ ќе речат. Ѕ била мртва буква, да им е**м мамата. Ај и Њ нека ја избришат, ќе користиме НЈ. (facepalm)
Јас само пренесувам од збор до збор што ми беше кажано пред некој месец :) Може требаше да пишам „цитирам“. :)
И јас останав забезекнут како тебе.
Ова е само обид на потполно неписмени лица да се покажат како писмени и да променат нешто во правописот кој што скоро и да не мрднал од мртва точка од далечната 1945та.
 

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Јас само пренесувам од збор до збор што ми беше кажано пред некој месец :) Може требаше да пишам „цитирам“. :)
И јас останав забезекнут како тебе.
Ова е само обид на потполно неписмени лица да се покажат како писмени и да променат нешто во правописот кој што скоро и да не мрднал од мртва точка од далечната 1945та.
Ова е обид за уништување на азбуката која што мислам дека би требало негде и да е заштитена, со устав, едно друго или не?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Аркантос

Io Sono

Староседелец
27 јуни 2015
422
431
673
A Galaxy far, far away...
Поздрав другарице и другови,

Многу работи се случија од последниот пат кога бев активен на форумов. Милиони бегалци стасаа до Европа, неколку илјади луѓе загинаа од разни бомбашки напади, десетина пешаци беа прегазени во Скопјето, Дунавка стана мис (на нејзиниот) универзум и она гојдоно Бенитез го растури Реал. Јас и понатаму сум информиран член на општеството, како стареам сфаќам дека ништо нема да се промени на подобро во овој свет, барем не во мојот животен век. Се плашам дека моите деца ќе живеат во уште полошо време. Се обидувам да бидам помалку онлајн за да не ја гледам целата таа катастрофа.

На страна тоа што светот оди по ѓаволите, останатото е супер. Работа, повремени одмори и патувања, излегување на вечера или кино и правење планови за иднината. Не, не сум Еди Барзун од Адвокатот на Ѓаволот, и нема никогаш да бидам. Ветувам!


Ве поздравувам!
 

Давор

Староседелец
10 ноември 2012
1,300
2,081
1,123
Ај ако сака некој нека каже шо е ова шоуво На иста адреса, нешто као Операција триумф ми личе ама којзнае .. многу негативни коментари по интернет читам, стварно фаворизираат или и ова е од она у принцип се што е македонско не чини? :zelen Вредно е за гледање?
 

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Ај ако сака некој нека каже шо е ова шоуво На иста адреса, нешто као Операција триумф ми личе ама којзнае .. многу негативни коментари по интернет читам, стварно фаворизираат или и ова е од она у принцип се што е македонско не чини? :zelen Вредно е за гледање?
па како да не читаш негативни коментари ко ги собрале најголемите шлајмови и ги ставиле во „шоу“. Они сите умислени Ѕвездици ќе биле, а од пеење Маро мори, абер да немале. И ги гледав, затоа зборам, а не од принцип македонското не чини. ;)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Давор

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Цел викенд си го поминав дома. Сама. Без разлика на околностите и причините зошто така испадна, некако ми се допадна. Повремено убаво е да се биде сам и да се ужива исклучиво во сопственото друштво. Како да ти се засилува идентитетот, што знам. Нема кој да влијае врз тебе, ниту на мислите, ниту на чувствата. Можеби ќе звучам хипстерски и клише, али убаво спомнаа во The Art Of Getting By: "We live alone, we die alone. Everything else is just an illusion." Тешко е да не се влезе во заблудата на таа илузија. Затоа, повремено убаво е да се биде сам за да може да се ужива исклучиво во сопственото друштво.
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Некој ден ми доаѓа да земам вреќа, да напишам на неа со маркер НЕСОНИЦА и да удирам со оклагија дур можам.
Барем да ја истепам еднаш и јас како што ме тепа и таа мене секоја ебена вечер!!!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo and Big Berta