Бремена пред бракот - во минатото и сега?

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Јас сум муслиманка. Ако нешто вакво се случи кај нас е преголема страмота. Ние од наша вера треба да си се чуваме до првата брачна ноќ, да бидеш чесна. Ако си ја направила таја работа пред свадба мора да те земе тој што ти ја одзел невиноста, друг нема шанси да те земе.
А што ако тоа е некој идиот у секоја смисла на зборот? Зар родителите би си ги дале децата на некој таков тип?

Што се однесува до темава најнормална работа само проблем би имало доколку мажот не го прифати детето, т.е не си ја признае грешката, а ги има многу такви. Е сега и ова не би било страшен проблем доколку мајката би била малку разбрана, разумна и современа жена т.е не би се замарала што би рекле "комшиите" туку би се замарала како да го воспита и израсне детето. Но кога би имале некоја мајка која е хистерична и која не би ги преживеала муабетите на "комшиите" е тек тогаш и до абортус доаѓа само за да не биде посрамотена она и нејзиното семејство пред "комшиите". :eek И во двата случаи на крај детето пак го влече дебелиот крај и би било нарекувано со секакви навредливи зборови.
Менталитет балкански.

Што се однесува до мене може ова и не ни треба да го спомнувам ама добро би било тие помалите да научат нешто од туѓите грешки. Туку три пати ми се има случено да мислам дека сум, од тие три пати двајцата беа како да им соопштиле смртна казна, се уплашија, избегаа, па дури стигнаа и да ми се закануваат, ме тераа да пијам таблети за "чистење" до 72 часа, чиста среќа што одеа на рецепта па не можев да ги земам и што ли уште не. Разбирам да се уплашат и јас бев уплашена но кој да ти верува, се осеќав како само јас да бев виновна и како на сила да сум ги натерала тоа да се случи. Затоа девојчиња пред да запознаете некој и пред да почнете нешто со него размислете и проучете го каков е т.е што за личност е, а најдобро ќе ви биде воопшто да не се впуштате во некои такви авантури со луѓе кои не ги познавате доволно добро оти има секакви луѓе ама баш секакви. У кратки црти не бидете глупи ко мене!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina and Outrider

MacedonishQueen

Истакнат Член
17 јуни 2015
205
131
143
А што ако тоа е некој идиот у секоја смисла на зборот? Зар родителите би си ги дале децата на некој таков тип?

Што се однесува до темава најнормална работа само проблем би имало доколку мажот не го прифати детето, т.е не си ја признае грешката, а ги има многу такви. Е сега и ова не би било страшен проблем доколку мајката би била малку разбрана, разумна и современа жена т.е не би се замарала што би рекле "комшиите" туку би се замарала како да го воспита и израсне детето. Но кога би имале некоја мајка која е хистерична и која не би ги преживеала муабетите на "комшиите" е тек тогаш и до абортус доаѓа само за да не биде посрамотена она и нејзиното семејство пред "комшиите". :eek И во двата случаи на крај детето пак го влече дебелиот крај и би било нарекувано со секакви навредливи зборови.
Менталитет балкански.

Што се однесува до мене може ова и не ни треба да го спомнувам ама добро би било тие помалите да научат нешто од туѓите грешки. Туку три пати ми се има случено да мислам дека сум, од тие три пати двајцата беа како да им соопштиле смртна казна, се уплашија, избегаа, па дури стигнаа и да ми се закануваат, ме тераа да пијам таблети за "чистење" до 72 часа, чиста среќа што одеа на рецепта па не можев да ги земам и што ли уште не. Разбирам да се уплашат и јас бев уплашена но кој да ти верува, се осеќав како само јас да бев виновна и како на сила да сум ги натерала тоа да се случи. Затоа девојчиња пред да запознаете некој и пред да почнете нешто со него размислете и проучете го каков е т.е што за личност е, а најдобро ќе ви биде воопшто да не се впуштате во некои такви авантури со луѓе кои не ги познавате доволно добро оти има секакви луѓе ама баш секакви. У кратки црти не бидете глупи ко мене!

Значи ако доброволно си се даваш самата тоа е веќе друго, а ако те силува некој идиот наравно нема да го земеш бидејќи тој ти го уништи животот. Секако има многу девојчиња денеска што се лесни, се лажат дека ги сакаат и ајде ќе легнам, и после се прашуваат "зошто не сум сакана, пишуваат 300 глупости на фејзбук, постираат тажни статуси итн". Нормало кој ќе ги сака кога гледаат лесни се во паметот. А ти со тоа што кажуваш ти се закануваат, ништо не ти можат, жал ми е тоа што ти се има десено. Не мисли дека си глупа, има многу такви идиоти.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: escape

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Јас сум муслиманка. Ако нешто вакво се случи кај нас е преголема страмота. Ние од наша вера треба да си се чуваме до првата брачна ноќ, да бидеш чесна. Ако си ја направила таја работа пред свадба мора да те земе тој што ти ја одзел невиноста, друг нема шанси да те земе.

You`re not a muslim but a troll but none the less...
Клиниките кои се занимаваат со хименопластика се опседнати од забулени креатури кои треба да се венчаат `невини` ...
Ми текна една ситуација која ми ја соопшти познаник (мајка му работи во приватна гинеколошка ординација)....имало за преглед некоја забулена и кога ги симнала бечвите, докторката ја става на некој посебен стол за преглед и коа ќе види шо ќе види - зацементирано гомце на ничија земја измеѓу чмарот и вагината :rofl(puke)(facepalm) хигиена на ниво на раниот среден век...

А што ако тоа е некој идиот у секоја смисла на зборот? Зар родителите би си ги дале децата на некој таков тип?

Што се однесува до темава најнормална работа само проблем би имало доколку мажот не го прифати детето, т.е не си ја признае грешката, а ги има многу такви. Е сега и ова не би било страшен проблем доколку мајката би била малку разбрана, разумна и современа жена т.е не би се замарала што би рекле "комшиите" туку би се замарала како да го воспита и израсне детето. Но кога би имале некоја мајка која е хистерична и која не би ги преживеала муабетите на "комшиите" е тек тогаш и до абортус доаѓа само за да не биде посрамотена она и нејзиното семејство пред "комшиите". :eek И во двата случаи на крај детето пак го влече дебелиот крај и би било нарекувано со секакви навредливи зборови.
Менталитет балкански.

Што се однесува до мене може ова и не ни треба да го спомнувам ама добро би било тие помалите да научат нешто од туѓите грешки. Туку три пати ми се има случено да мислам дека сум, од тие три пати двајцата беа како да им соопштиле смртна казна, се уплашија, избегаа, па дури стигнаа и да ми се закануваат, ме тераа да пијам таблети за "чистење" до 72 часа, чиста среќа што одеа на рецепта па не можев да ги земам и што ли уште не. Разбирам да се уплашат и јас бев уплашена но кој да ти верува, се осеќав како само јас да бев виновна и како на сила да сум ги натерала тоа да се случи. Затоа девојчиња пред да запознаете некој и пред да почнете нешто со него размислете и проучете го каков е т.е што за личност е, а најдобро ќе ви биде воопшто да не се впуштате во некои такви авантури со луѓе кои не ги познавате доволно добро оти има секакви луѓе ама баш секакви. У кратки црти не бидете глупи ко мене!

Не е чудно што ја имаш загубено довербата во машкиот род :^)
 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: Sesil

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Темата била споредба, мислам дека нема некоја голема разлика од минатото и сега, ист проблем, исто решение.
@MacedonishQueen се разбирам но тие идиоти, за да се однесуваат ко идиоти треба некој да им го дозволи тоа, јас ја направив таа грешка и тоа не еднаш за жал но се надевам дека веќе никогаш нема да ја повторам
 

Sesil

Староседелец
20 февруари 2012
300
230
1,043
Нормална работа во денешно време. Порано било срамота ако е бремена невестата, денес е чудно да не е.
Јас и маж ми одлучивме од коа ке се земиме бар година време да живееме без деца, да си дадеме време да се превикниме на новите околности и обврски, па потоа да одиме чекор понатаму. И сега сите душебрижници се замараат во кого е проблемот, што е причината што немаме дете, па со сожалување ме гледаат коа ке кажам дека сеуште детето не е на пат, а никој не зема во предвид дека може тоа е наша одлука.
 

Stojne

Староседелец
29 јануари 2015
394
138
1,053
Така е сеа.Не им е срам денеска така.Се смета денеска за нормална работа.Тоа што било срамота порано,денеска не е.
 

Traviesa

Истакнат Член
8 јуни 2016
25
15
113
Дома има слика од свадбата на тета пред дваесет и кусур години. Бремена 5 - ти месец со стомак до носот. Авангарда тета. :D
Сега секојдневие се бремени невести. :)

Мене единствено глупо ми кога некој пар се влече со гооодини, па прават дете и тек после свадба пред пораѓај. Не знам зошто ми е глупо. (wasntme)
Уствари знам. Не сакам долги врски. Ме асоцираат на досада, а не на жар и искри и огнови. :giggle
 

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
969
1,133
Разликата е во тоа што во минатото кога некоја ќе останела бремена стапувала во брак и останувала во брак, сега ако остане некоја бремена пред брак ќе прави свадба и по некоја година ќе се разведе.
Примери вакви се многубројни, ретко во денешно време да успее брак, зошто луѓето премногу пребираат и се оставаат за ситници. Едно од полошите работи е да си бремена пред брак и да треба да се омажиш за некој што не те сака и не сака да има иднина со тебе. Бидете многу внимателни да не си ја зафркенете иднината. Во таков случај само абортус, зошто во спротивно три животи засекогаш ќе се уништат.
Уште потрагично е што луѓето стапуваат во брак заради тоа дека невестата е бремена, а не дека сакаат да го поминат животот заедно. Уште од почеток е осудено на пропаст.
 

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Разликата е во тоа што во минатото кога некоја ќе останела бремена стапувала во брак и останувала во брак, сега ако остане некоја бремена пред брак ќе прави свадба и по некоја година ќе се разведе.
Примери вакви се многубројни, ретко во денешно време да успее брак, зошто луѓето премногу пребираат и се оставаат за ситници. Едно од полошите работи е да си бремена пред брак и да треба да се омажиш за некој што не те сака и не сака да има иднина со тебе. Бидете многу внимателни да не си ја зафркенете иднината. Во таков случај само абортус, зошто во спротивно три животи засекогаш ќе се уништат.
Уште потрагично е што луѓето стапуваат во брак заради тоа дека невестата е бремена, а не дека сакаат да го поминат животот заедно. Уште од почеток е осудено на пропаст.
Се согласувам со тебе, само што јас место абортус би решила да го родам тоа дете и сама да си го гледам. И дури би му рекла фала. :)