Протести против полициската бруталност

  • Подфорумот „Политика и политички настани“ се отвора со цел да се информираме и дискутираме за политичките збиднувања во Македонија и светот.

    Освен стандардните форумски правила, се молат членовите да:
    - Се држат настрана од својата пристрасност и да дискутираат во рамките на зададената тема, односно да ја држат дискусијата на соодветно ниво. Секое скршнување од истата ќе биде избришено и казнувано по потреба.
    - Не навлегуваат во конфликти околу политичките партии на кои (не) им се наклонети.
    - Секој обид за партиски активизам ќе биде санкциониран, а корисникот баниран.

    Пристап до овој подфорум имаат членови со над 50 мислења по останатите теми, односно членови чија цел не е ширење политичка пропаганда и нетрпеливост.

    Тимот на ЦрноБело форум се оградува од поддржување на било која политичка партија.

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Еј абе, а где је Хорхе? Во која дупка ли се крие неписмениот.

На висински припреми, се припремаат со `боксерот`, наказата со бркови и остали патријоти да одат во првите борбени редови...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Altaïr

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Во Русија ти е он на парада, :) а зашто по медиумиве не кажуваат дека има загинати уствари од кај ви се тие информации дека има загинати?
Наредено им е да не кажуваат. Јас имам другар од Куманово и плус што читам по нетов.
 

Holla

Истакнат Член
17 јуни 2014
162
90
338
Полицицајците ја одбрале таа работа во потрага за егзистенција ,за парче леб,за иднина и опстанок за себе и на својата фамилија,како и сите ние што бараме работа за да имаме со што да живееме (тоа колку се примањата не сакам да навлегувам,друга политика)не отишле да бидат газолижачи за 3оо евра,туку свесно си ја ставаат главата во торба борејќи се да одржат ред и мир во една држава,Против насилстов ќе употребат насилство.Плаши се од платениве убијци,кои сега ги има а се плашам да не дојдат уште многу кои за помалку од 3оо евра ке те утепаат за некој што така сака,да се исценираат работи идр.Ако сега народов не се освести со сценаријава,ако не внимаваме со Албанциве,Бугариве ....крвови ке течат во државава,и пак мајки ке плачат за своите деца.
-Зошто викаш дека тие треба против насилството да одговорат со насилслтво?. Зошто тогаш кога тие први го направија насилството, ние (освен ти и киссер и виктор) не смееме да вратиме со насилство, бидејќи според тебе на насилство се одговара со насилство?.
-Не се плаши тебе ни Бин Ладен не би те убил кога би поразговарал со тебе 2 мин, кога би прочитал некое твое мислење или пак те запознае ... уверен сум а мислам и дека повеќето од форумов би се сложиле. (сега сврти ја темата кон мене) - (Suicide би направил)
- Diva Orhideja = Гордана Јанкуловска !!!
 

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Наредено им е да не кажуваат. Јас имам другар од Куманово и плус што читам по нетов.
Зашто да им е наредено, као демек да не не уплашат? Треба да кажат да се знае и ние да знаеме на што сме и колку е сериозна ситуацијава
 

Holla

Истакнат Член
17 јуни 2014
162
90
338
Сестро, не ти биле бистри очите до сега за да видиш каков е целиов свет, не само ПМкд ...
Но гледам сега Егзистенс кој порано толку многу ја обожаваше политикава на државава и светов, и како е убаво да се живее во град исполитизиран и урбанизиран, но сега чувствувам дека сака да ни покаже на сите дека се сменил ... Не се сменил, ниту ќе се смени ... Ништо не се менува па ни Егзистенс
 

corki

Староседелец
21 декември 2013
542
449
1,073
Ти се смеам зошто викаш дека војна ќе имало, и ти и оној викторк будалата. Каква војна бе луѓе, на кого му одговара војна? Ни Албанците ни ние сакаме војна, овие што пукаат се платеници исто како оние што одат во Сирија да се тепаат. Мисли со тоа на рамења што ти е.
Од κаде ти е инфоρмацијата деκа се платеници?и тебе тоа од сабајле на што ти личеше,заρем не ти личи на војна,устваρи незнам κому се обидувам да објаснам....абе дете ти вκлучи ја таа пρазна балκа што џабе шета со тебе и ти тежи на ρамениците,и пρошетај малκу да ја видат сите таа твоја хρабρост и лепота,што може,само ρоџену мајκу да је воли.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
ЕКСКЛУЗИВНО !!!

Доброволната специјална единица `Тодор Александров` се упати кон првата линија на фронтот. Како што дознаваме единицата е во полн борбен состав и во целосна борбена готовност. Неофицијално во неа членуваат Јанко, Миленко, Латас, Ниче Македон, Васил Иљов, Тони Михајлоски, Ацо Станкоски, Братислав Димитроф, неколку протуѓерофци, мистер-мистер Стефан, две од трите врби од Вардар и споменикот на Цар Душан.
Се очекува масовен егзодус на арнаути, качаци и соросоиди кои веќе се забележани како масовно се упатуваат кон граничните премини во страв од гневот на античките специјалци со барокно оружје.

Вечерва се очекува да пристигне и првиот контингент на Хунза воини од Пакистан со редовен лет на Конкорд од Карачи до Паљурци.
Инспирирани од филмот `Минхен`, група тајни агенти предводени од Мирка В. се дислоцирани на непознати локации со цел - пронаоѓање на американскиот граѓанин Сорос Џ. и негова ликвидација.

Надлежните предвидуваат ставање на ситуацијата под контрола во најскоро време.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Зашто да им е наредено, као демек да не не уплашат? Треба да кажат да се знае и ние да знаеме на што сме и колку е сериозна ситуацијава
Од кај знам зошто едноставно наредено им е. Да не плашат изгледа, од кај знам. Тројца се мртви и сите се од тигрите, дека само нив ги пратиле први.

Од κаде ти е инфоρмацијата деκа се платеници?и тебе тоа од сабајле на што ти личеше,заρем не ти личи на војна,устваρи незнам κому се обидувам да објаснам....абе дете ти вκлучи ја таа пρазна балκа што џабе шета со тебе и ти тежи на ρамениците,и пρошетај малκу да ја видат сите таа твоја хρабρост и лепота,што може,само ρоџену мајκу да је воли.
Не ми личеше, затоа што сите знаеме како е најлесно да се остане на власт, меѓуетнички тензии, терористи, барање права, убиства, плашење на народот. Според тебе и во Гошинце беше војна а не па тука. Ама кој да ти објасни дека до војна нема да дојде повеќе, разбери. Албанците си имаат права, по селана имаат огромни куќи изградено и не се будали тоа да го изгубат. Исто и ние, кој сака пак да гине за некои будали во собрание? Дај те молам мисли малку, платеници се и тие во Гошинце и овие сега. Нив ги чуваат за ваква состојба, кога им се гледа крајот и на секој начин сега се обидуваат да си купат време, ама ако народот има мозок и остане смирен тогаш џабе им е. Доста им беше крадење и убивање 10 години, дури и Албанците се против оваа власт, ако си правел муабет со Албанци ќе знаеш, така да ако сите бидат паметни и излезат на протест тогаш готово е, тука им е крајот, ако не тогаш ќе си владеат уште. Затоа мисли малку и излези на протест а не да викаш дека војна ќе има, да бе немаат Албанците друга работа и ќе војуваат. Тие масовно се иселуваат по Швајцарија, Австрија, Германија а не па ќе војувале.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Мојата интуиција вели дека на неколку километри од местото каде што се пукаше чекаат два автомобили. За 40 души... Плус оружје.

Единствено ми е криво за тоа што поради црни сценарија за идеали скроени од болни умови луѓе не можат да си допијат кафе на раат.






@Holla Метеор да не ти удрил во соба кога си бил помал?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Не е тоа темава, али кога се зачнала, еве, да ви кажам вака...у курац по ред да идат, без разлика од чија страна и со која замисла е планирано!
Коски ми се тресат за оние што се моментално таму.
Од прва рака кажувам дека делува ко блиски исток. Сабајле беше пофреквентно надвор, сега е веќе пожустро и со малку народ.
Болницата и полициската станица се полни полиција...плоштадот и не баш, немаше жив полицаец таму бар до пред саат време. Сега слушам дека и таму спукале...среќа не сум завршила со рафал во тимбава.
Не знам искрено за загинати и повредени. Гласини се шират секакви и само се надевам дека ќе остане на гласини.
Еве дури пишувам, се слушаат рафали, се крева чад повремено и ми мрзне крвта од помислата дека нечиј татко, сопруг и син може да го снема за туѓ болен мозок. А и бомби гарант 2-3 имаше. Али да гледаме на светлата страна - се апелира протестите да се повлечат, јеј!!!
А и законски мора да се повлечат ако се прогласи вонредна состојба. Е не!

Купи ми мајко топ и карта за материне...