Татко ми има швалерка

МериСелест

Староседелец
24 април 2012
2,009
3,215
1,143
Се свестил или само осетил што изгубил? Сигурно ја знаеш изрекана.. Не сме свесни што имаме се додека не го изгубиме. а лена алал да и е, Потполно се согласувам со нејзиниот став погоре. Изборот е нејзин да го трпи сето тоа поради некои нејзини причини, сеа колку се оправдани или не таа си знае најдобро ако воопшто си знае. Ако знае тогаш е рационална и паметна но ако незнае тогаш е роб и без сопствено размислување зашто така била научена од мала од родителите, од општеството и од се околу дека треба да трпи.


Се свести и сакаше да се врати назад но доцна беше...:)
Инаку не знаеме каква е ситуацијата дома кај нив па не го напуштила...Разводот колку и да ни звучи овде како лесно решение понекогаш не е така во пракса...Само таа си знае како и е.
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Колку е само лесно да се обвинува и мајката и таткото вака од страна.
Како дозволила да и се случи тоа?
Демек тој побарал дозвола,па мајка и така лесно му одобрила.
Демек живееме во Холивуд па со еден разговор и отварање на вратата се ке се среди.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: МериСелест

Caci

Истакнат Член
15 февруари 2012
876
1,104
393
30
Струмица
најдобро решение за овој проблем би бил разводот, разговарај со мајка ти на оваа тема, и нека се разведе, не ви треба таков човек покрај вас :|
 

Licno taa

Староседелец
28 јануари 2013
59
50
1,028
Најлошата работа е неверството. Подобро е некој ако сака да оди по тие патишта нека раскрсти со семејството. Зошто некој околу него да трпи и пати. Мегутоа тие луге никогаш ама баш никогаш не се „виновни“ него сите други околу него допринесуваат да тие така се панашаат. Значи, ако направиш муабет со него (а тоа е многу тешко) или ќе негира, ќе го повишува тонот, не покажува машкост, не ве остава на раат за време на ручек, во викенд или празник. Ова се општо познати машки правила и да не должам Вие треба да се смените. Со следење на телефонот не постигнувате ништо. Што? Повикот стои, се нервирате кога ќе видите колку е разговарано - а тоа нема да прекине. Самата појава на тој човек Ви го прави животот пекол. За жал „татковците„ изгледа толку имаат чуства - Чест на исклучоци.
И друго ќе ти кажам. Што ако дознаат сите - мислиш на некого му е гајле. Што ќе рече ѓубре види со кого оди и ја потценува фамилијата и толку.
Најдобро е да пробате да се смирите, да почнете да се занимавате со нешто што ќе ве преокупира за помалку да Ви остане време да мислите на него и на работите кој тој Ви ги прави.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ♠ Таа Сум ♠

Fashion.Lover

Староседелец
19 февруари 2015
297
83
628
New York,New York
Јас сум дете на разведени родители.Ние четири сестри бевме доделени на мајка ни,заради тоа што татко ми има љубовница која според годините сестра може да ми биде.1 година е помала од мене и од друга вера е.Нмав прилика да ви го кажам тоа,ама сега дознавате дека и јас имам несреќна судбина.Поради таа негова љубовница од Турција што дојде тука за да ни расипе се и да ја остави мајка ми без куќа(сакаше да ја купи и моминската куќа на мајка ми),лани мајка ми отиде во затвор заради неа и ми рекла вака"Мајка ти ќе биде ослободена под еден услов,ако прифати јас и татко ти да се венчаме,а ако не ќе остане таму".Пред една недела кога бев во тука во Мк за да ги поканам мајка ми и татко ми на венчавката,кога отидов кај татко ми таа ми вика"Само татко ти ќе го каниш?" И нивната ситуација не е сјајна.И тие се пред развод.Прво го растури бракот на моите родители,а сега сака и мене да ме спречи да се омажам.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina

alba

Староседелец
15 март 2012
1,424
2,015
1,123
Јас сум дете на разведени родители.Ние четири сестри бевме доделени на мајка ни,заради тоа што татко ми има љубовница која според годините сестра може да ми биде.1 година е помала од мене и од друга вера е.Нмав прилика да ви го кажам тоа,ама сега дознавате дека и јас имам несреќна судбина.Поради таа негова љубовница од Турција што дојде тука за да ни расипе се и да ја остави мајка ми без куќа(сакаше да ја купи и моминската куќа на мајка ми),лани мајка ми отиде во затвор заради неа и ми рекла вака"Мајка ти ќе биде ослободена под еден услов,ако прифати јас и татко ти да се венчаме,а ако не ќе остане таму".Пред една недела кога бев во тука во Мк за да ги поканам мајка ми и татко ми на венчавката,кога отидов кај татко ми таа ми вика"Само татко ти ќе го каниш?" И нивната ситуација не е сјајна.И тие се пред развод.Прво го растури бракот на моите родители,а сега сака и мене да ме спречи да се омажам.
Како сака да те спречи ???
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi

Fashion.Lover

Староседелец
19 февруари 2015
297
83
628
New York,New York
Да му каже некоја невистина за мене, а јас заедно со мајка ми и моите сестри толку и помагавме и дававме и пари кога со татко ми немаа ни за да се прехранат, а не бебе да гледаат, па еве сега се по глава ми се враќа, а плус за пари го сака таа.
 

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Да му каже некоја невистина за мене, а јас заедно со мајка ми и моите сестри толку и помагавме и дававме и пари кога со татко ми немаа ни за да се прехранат, а не бебе да гледаат, па еве сега се по глава ми се враќа, а плус за пари го сака таа.
А како го сака за пари кога немале ни да се прехранат?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra and JaMi

alba

Староседелец
15 март 2012
1,424
2,015
1,123
Да му каже некоја невистина за мене, а јас заедно со мајка ми и моите сестри толку и помагавме и дававме и пари кога со татко ми немаа ни за да се прехранат, а не бебе да гледаат, па еве сега се по глава ми се враќа, а плус за пари го сака таа.
Девојче ти се заебаваш ??????????????????
Тебе твојот сакан не те познава доволно па за да поверува во рекла-казала муабети ?
И стапуваш во брак без да имаш доверба во твојот сакам ако се ова е точно дефинитивно оставиго штом се плашиш дека некоја ке дојде и ти го “земе“ ако не е таа турчинката утре - други ден некоја трета ке се најде.
Џабе радување за свадба а ја па уште и сама си поканувам па и другите бе .......цццццццццццццц
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Draginja, Electra and JaMi

Fashion.Lover

Староседелец
19 февруари 2015
297
83
628
New York,New York
Не се плашам воопшто! Прво денес зборував со него и ми рече дека не може и да сака да го направи тоа, зашто ние сме скоро 7 години и дека ако се обиде постои одложување. А плус истата таа го убила претходниот. И исто така била и со еден негов пријател. Така што ми рече дека не може да и верува нејзе. А вчера зборував на скајп со мајка ми и кога и кажав што правев и за венчаницата и се друго поврзано со свадба, ме потсети на таа дроља. И да сериозна сум, не се зафркавам. Една прашала како го сака за пари, па за што да да го сака кога таа не може да се помири со фактот дека јас имам повеќе од неа и плус на татко ми му кажала не сакам сиромашен!
 
Последна промена: