Љубовта на мајката е најсилна

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Темата е ЉУБОВТА НА МАЈКАТА Е НАЈСИЛНА.
Одговорот мој е НЕ,НЕ Е НАЈСИЛНА (ТАТКОТО НЕ ГО СПОМНУВАМ ДЕКА Е ЗА ДРУГА ТЕМА)

Завод за статистика не работи фатил продолжен викенд.
Зошто мислам дека оваа последнава реченица е плагијат? Може ме лажат очите, ама нема врска.
Таткото го спомна цитирам: Постојат и татковци.
Тоа највероватно се однесува на онаа моја реченица за пожртвуваноста на мајката. Демек постојат и такви татковци.
Но, да не анализирам, да ставам крај на она што ми беше на ум:
Тоа што во реалноста сте имале прилика(или можеби неприлика) да се сретнете со мајки, од оној тип што го наведе maja-maja не значи дека буквално сите(или поголемиот дел од нив) имаат фаворити меѓу своите дечиња.
Тоа го зборам, врз основа на тоа што, мајка ми никогаш не не делела, не сум слушнал никој од блиските(читај: најблиските) да се пожали на таква запоставеност.
Можеби тоа било во она време кога машките деца биле над женските и можеби сѐ уште тоа го има во такви заостанати семејства, но тие семејства не го сочинуваат колективитетот.
 

Lillian

Истакнат Член
7 април 2013
198
263
163
Зошто мислам дека оваа последнава реченица е плагијат? Може ме лажат очите, ама нема врска.
Таткото го спомна цитирам: Постојат и татковци.
Тоа највероватно се однесува на онаа моја реченица за пожртвуваноста на мајката. Демек постојат и такви татковци.
Но, да не анализирам, да ставам крај на она што ми беше на ум:
Тоа што во реалноста сте имале прилика(или можеби неприлика) да се сретнете со мајки, од оној тип што го наведе maja-maja не значи дека буквално сите(или поголемиот дел од нив) имаат фаворити меѓу своите дечиња.
Тоа го зборам, врз основа на тоа што, мајка ми никогаш не не делела, не сум слушнал никој од блиските(читај: најблиските) да се пожали на таква запоставеност.
Можеби тоа било во она време кога машките деца биле над женските и можеби сѐ уште тоа го има во такви заостанати семејства, но тие семејства не го сочинуваат колективитетот.

Плагијат ако е чекам тужба во најмала рака,а јас ќе се справам со неа.
Тоа дека те лажат очите е веќе плагијат си го препишал од Саша Матич.
Твојот пример е твој што не значи дека е кај сите семејства така.
Темиве се ставени за дискусија и не се буткај одма со раменици барем научи се да стоиш во ред и да дискутираш.
Од твоето кажано научивме дека има и вакви и такви Мајки и дека не се сите идеални како што не учеле на училиште?
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Плагијат ако е чекам тужба во најмала рака,а јас ќе се справам со неа.
Тоа дека те лажат очите е веќе плагијат си го препишал од Саша Матич.
Твојот пример е твој што не значи дека е кај сите семејства така.
Темиве се ставени за дискусија и не се буткај одма со раменици барем научи се да стоиш во ред и да дискутираш.
Од твоето кажано научивме дека има и вакви и такви Мајки и дека не се сите идеални како што не учеле на училиште?
Сама одговори на твоето прашање.
Ти на почетокот генерализираше, а јас ти кажувам дека не можеш да генерализираш - ако немаш поинаков аргумент освен арогантно однесување кое воопшто не ти прилега, тогаш ова ќе биде моја последна реплика.

Љубовта на онаа мајка која што е доволно свесна дека она што го родила зависи од неа можеби и цел живот секогаш ќе биде безусловна.
Другите не заслужуваат да се наречат мајки.
 

Lillian

Истакнат Член
7 април 2013
198
263
163
Сама одговори на твоето прашање.
Ти на почетокот генерализираше, а јас ти кажувам дека не можеш да генерализираш - ако немаш поинаков аргумент освен арогантно однесување кое воопшто не ти прилега, тогаш ова ќе биде моја последна реплика.

Љубовта на онаа мајка која што е доволно свесна дека она што го родила зависи од неа можеби и цел живот секогаш ќе биде безусловна.
Другите не заслужуваат да се наречат мајки.

Јас се си мислев дека самиот наслов на темата генерализира.
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Јас се си мислев дека самиот наслов на темата генерализира.
:rofl:rofl
Океј, тогаш добро... ајде ќе изгенерализираме и ќе останеме на твоето. Мајката има свој фаворит помеѓу децата.

Само да се прашувам... Кое дете е фаворизираното од овие две дечиња што ќе ги наведам во примерот:
Една мајка има близнаци. Нема пари да им купи облека, ама има доволно материјал за да им сошие пантолончиња. Прво ги шие пантолончињата за машкото затоа што му се скинале на ноџето да не му дува сабајлето кога ќе тргне за во училиште, а другиот ден шие за девојчето.
Девојчето можеби во моментот ќе помисли „мама го сака бате повеќе од мене“ и ќе отиде да запише на форум дека мајката не ја фаворизира, ама нема да помисли дека можеби во истиот миг женичката едвај ги собира солзите оти нема време за да сошие во ист ден за двајцата.

Сите постапки на родителот - оној вистинскиот, имаат објаснување. Само што некогаш љубомората не дозволува на човек да види два метра пред него.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MoonFairy and existence

Prashina

Староседелец
28 јуни 2013
1,366
3,059
1,133
Но дали љубовта на мајката кон сите свои деца е подеднаква?
Дали мајката ги сака еднакво сите деца или има едно кое и е милениче и има посебен третман?;)
Обично во семејства каде има машки и женски деца , по некое непишано правило се прави помала или поголема разлика меѓу нив. Ќе станете свесни во моментот кога сакате нешто матерјално да поделите.
Тогаш , традицијата ќе се појави, и наследникот во семејството ќе го заземе тронот...Зар нема никој слушнато женското е за друга стреа. Балкан е овде
Или ако некое дете е физички или психички послабо, или знае да манипулира со родителите, тогаш вниманието е свртено кон него..
Сепак се сложувам дека мајчинската љубов е најсилна, но не подеднаква кон сите деца.
 

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
Во се’ има исклучоци, па има и во мајчинството...
Познавам многу случаеви каде мајката е жртвен јарец за своите чеда (една од нив е и мајка ми) и би жртвувале се’ ама апсолутно се’ за доброто на своите деца...но, како што реков има и исклучоци, така да познавам и неколку случаеви каде мајката ги напуштила своите деца (дали бебиња или тинејџери сеедно) заради свои себични причини и не се свртила назад...
Значи има секакви...
Мислам дека не треба да се генерализира, секој човек е индивидуа и приказна за себе, така и секоја мајка е приказна за себе...некоја крева паника ако детето крене температура и трча во болница, друга пак му дава сируп смирено, го масира со алкохол и го легнува да спие...не значи дека втората ако не кренала паники е помалку добра мајка од првата...секој има свој начин на сакање и свој начин на покажување на љубовта...
И дефинитивно мислам дека ни една мајка не ги дели своите деца, или има различен третман и различна доза на љубов кон своите деца...Љубовта на една мајка кон своите деца не може да се стави на вага па да се мери кого го сака повеќе...тоа е апсурдно...
Ги сака исто, можеби на поинаков начин...Можеби она кое е поосетливо, понеснаодливо, поспоро секогаш ќе и биде слабост и ќе го форсира него, ама она другото, пргавото, итрото, снаодливото, ќе го сака исто, нема да го форсира и да се труди околу него, ама ќе биде горда што родила такво дете и ќе биде благодарна што не и е терет...
 

rain-bow

Истакнат Член
21 ноември 2014
174
79
338
Не е само дека љубовта на мајката е најсилна. Туку мајката е и најсилна, барем мојата. Таа после се што преживеа, остана со крената глава само за мене. Прави се за мене. Многу работи кои ги направила во животот, биле за да мене ми биде подобро, и за тоа какво мислење ќе остави кај другите, пак за мене. Иако, многу пробувале да ја бутнат, да не направат расипани, само затоа што све две женски сами, никогаш ама никогаш не дозволила тоа да им се исполни. Имаме и ние кавги и расправии, епитети, плачки и драчки. Ама се поминува.....
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Licno taa and Prashina

Licno taa

Староседелец
28 јануари 2013
59
50
1,028
Но дали љубовта на мајката кон сите свои деца е подеднаква?
Дали мајката ги сака еднакво сите деца или има едно кое и е милениче и има посебен третман?;)
Ова прашање постави си го кога ќе имаш деца. Мајката неможе да сака едно дете повеќе од друго. :cool:
 
Последна промена:

Prashina

Староседелец
28 јуни 2013
1,366
3,059
1,133
Ова прашање постави си го кога ќе имаш деца. Мајката немоше да сака едно дете повеќе од друго. :cool:
Твоето тврдење го базираш на сопствено искуство како мајка?
Ќе зборуваме кога ќе се отворат картите на маса и кога ќе има поделба на имот или помош во чување на твоите деца или подршка во некои ситуации кои животот ги носи и кога е потребно повеќе од вербална комуникација.
Животот ќе ти потврди или одрече тоа што го тврдиш.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Pica pica