Омилени албуми

Holla

Истакнат Член
17 јуни 2014
162
90
338
Yeah .. heavy as 2 pound heroin bag ... still u think it's all depressive music?
 

Thrashbt

Староседелец
6 октомври 2012
233
86
1,038
30
Битола
Почнуваме долга листа на моите омилени албуми. Првите четири албуми на Металика ми се врвот.
Metallica - Kill' em All
Metallica_-_Kill_'Em_All_cover.jpg


Metallica - Ride The Lightning
Metallica_-_Ride_the_Lightning_cover.jpg


Metallica - Master Of Puppets
Metallica_-_Master_of_Puppets_cover.jpg


Metallica - ... And Justice For All
Metallica_-_...And_Justice_for_All_cover.jpg


Да не се заборават Iron Maiden. Омилен албум од нив ми е Somewhere In Time издаден во 1986 година.

1000x1000.jpg


Толку засега, во друг пост повеќе :).
 

Thrashbt

Староседелец
6 октомври 2012
233
86
1,038
30
Битола
Еден од најдобрите њу вејв треш бендови. Ова му е нивниот прв и единствен албум засега и можам да кажам дека е еден од најдобрите њу вејв треш албуми што излегле воопшто. Тој што сака агресивен метал нека го преслуша. Tantara - Based On Evil.
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
Кога ќе се спомне СССР и музика, веднаш се помислува на некои руски тажалки, балалајки, Калинка, Катјуша, хор на Црвена Армија.
Ма не. Имало рок и таму.
Го издвојувам "Звезда по имени Солнце" од г-пата Кино. Последен нивни албум.
Од текст до музика е на Виктор Цој.
Виктор Цои загинува во сообраќајка на 15 август 1990 на патот Слока-Талси во Летонската ССР. Според советската милиција Цој заспал на воланот и неговиот Москвич 2141 преминал на другата лента и удрил во автобус. Смртта настапила веднаш. Заспал од умор, во неговата крв немало алкохол. Во сообраќајката немало повредени. Едно од тркалата ан москвичот на Цој никогаш не е пронајдено.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ghtalpo

BlackTulip

Староседелец
15 март 2013
628
790
1,103
Од Nightwish омилен албум ми е Once. Тој им е 5ти студиски албум но мислам дека достигнаа најголема популарност со истиот. Издаден е на 7ми Јуни во далечната 2004 та година. (ах нека се вратат тие времиња :place)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: violetmoon

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,406
1,537
1,133
31
Amenra: Mass IIII

198615.jpg

Албум мрачен колку и самиот cover art. 7 песни, спој на гнев, очај, болка и чад од изгорени човечки тела.
Патем, Amenra се белгиски post-metal/sludge бенд, препознатлив по нивните настапи кои се карактеризираат со неверојатни визуелизации што соодветствуваат со музиката, groundbreaking рифови, и многу емоции во врисокот на Колин.

Shahmen: Enter the Circle

Shahmen-Enter-The-Circle.jpg

Језда не е албум, туку 15-минутно EP, ова го сметам за можеби најголемото мое рап откритие. Воедно и единствен материјал изваден од ова американско-холандско дуо(Bless - MC/Sense - продуцент) во 2011 година. И ги снемува!
За сите љубители на мрачен хип-хоп, евентуално фанови на Tyler, the Creator, затоа што вокалот на Bless е многу сличен на Tyler, дури и подлабок и порапав, и одлично се лепи на ориентално-трибалистичките инструментали на Sense.

Nujabes: Metaphorical Music

nujabes-metaphorical-music.jpg

Ако веќе би морал да бирам албум на Nujabes, би била тесна битка помеѓу Metaphorical Music и Modal Soul. Metaphorical Music е албум каде што Себа ја истакнува неговата динамична перкусија врз jazzy инструменталите кои одлично ги дополнуваат Funky DL, Substantial, Cise Starr, Pase Rock, Shing02, Five Deez и неверојатниот Uyama Hiroto, кој со неверојатна мека мелодија ја дополнува Next View. Одличен албум за чилање, за читање, за чај или кафе, и општо за конзумација.

The Canyon Observer: Chapter II: These Binds Will Set You Free

tumblr_mbu1y2wdee1qjmzfzo1_500.jpg

Словенски пост-метал квинтет што донесе револуција во мојот репертоар на музика уште од првото слушање на My Will. Иако таа песна се наоѓа на нивното прво EP, сметам дека Chapter II значеше нивно музичко созревање и дефинирање на звукот што ќе го користат. Интересен концепт околу нивните 2 EP-а е тоа што насловите на самите песни се дополнуваат една со друга. На пример, во Chapter II, насловите на песните се:
1. As we surrender to lust
2. And the pleasure of pain
3. We can descend into the unknown
4. And drift away
 

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Кога ќе се спомне СССР и музика, веднаш се помислува на некои руски тажалки, балалајки, Калинка, Катјуша, хор на Црвена Армија.
Ма не. Имало рок и таму.
Го издвојувам "Звезда по имени Солнце" од г-пата Кино. Последен нивни албум.
Од текст до музика е на Виктор Цој.
Виктор Цои загинува во сообраќајка на 15 август 1990 на патот Слока-Талси во Летонската ССР. Според советската милиција Цој заспал на воланот и неговиот Москвич 2141 преминал на другата лента и удрил во автобус. Смртта настапила веднаш. Заспал од умор, во неговата крв немало алкохол. Во сообраќајката немало повредени. Едно од тркалата ан москвичот на Цој никогаш не е пронајдено.
Браво за албумов има некој добар звук кој ми мириса на 80-90-те кога музиката имаше душа.
Руска музика и да немам слушано до сеа освен тие што си ги набројал горе.