Што е сонот?

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Браво за обавестувањето дека ќе има такво предавање,и би сакала да присуствувам бидејќи поимот за сон и неговата физиологија се сеуште теми за кои не се разглаба многу.Единствено за сонот знам дека е состојба на свеста и дека има неколку фази.Заинтересирана сум за предавањето бидејќи многу сонувам,а што е ттрагедијата во тие соништа е што ми се остваруваат,точно ми претскажуваат дека ќе ми се деси нешто и искрено .....понекогаш не ми се оди на спиење од страв од лоши сонови.
Во тој случај, се гледаме на 12-ти декември. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja

Podem

Староседелец
15 февруари 2012
363
356
1,063
300.000.000 BC
Сонот е потполно поинаква димензија од онаа во која функционира телото - во случајот телото е пасивно а потсвеста кај човекот активна.Со цел да ги прими пораките ,во стил на google translate добиваме и слики кои во никој случај не би можеле да отсликаат реалноста како “Сонував вода,утре ќе идам на море“ водата во потсвеста кај човекот може да има милион значења, ако водата го асоцира на лошо, како претчуство во сонот се појавува вода, ако водата личноста ја асоцира на мир спокој, како претчуство на истата ситуација се појавува вода.Истото оди до толку далеку,што ако личност имал одредена случка покрај вода на пример изгубил невиност покрај езеро, истото во понатамошни случки би требало да го асоцира валјда на секс.
Визуелните работи кои се појавуваат во сонот се говор кој само личноста што го сонува може да го преведе,во никој случај не помага толкување на сонови како што кажав,ако вода за еден означува смрт, за друг може да значе и секс.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena and Luckky

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,564
2,090
1,133
90
Првин треба да си одговорите:
1.Што е животот?
2.Што е смртта?
3.Кој/што сум "јас"?

Па после да се занимавате со прашањето што е сонот.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Првин треба да си одговорите:
1.Што е животот?
2.Што е смртта?
3.Кој/што сум "јас"?

Па после да се занимавате со прашањето што е сонот.
Живот е кога си жив.
Смрт е кога си мртов.
Јас сум убав.
:)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja and Pica pica

Holla

Истакнат Член
17 јуни 2014
162
90
338
Сонот е чекан ... кој го сонуваш
Понекогаш може да биде и планина .. која исто така ја сонуваш ... итн
:eek
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,636
5,812
1,153
31
Western Sky, Land of Oz.
Сонот би бил некој вид на субјективна оптичка илузија и ништо повеќе. Не верувам во било каква духовна или спиритуална основа на истиот туку претпоставувам дека е резултат на енергетскиот потенцијал на човечкото тело која поради статусот на несвесност додека поминува во фазите на спиење генерира фатаморганична оптичка слика врз основа на ,,искуството" доживеано во животниот век, филозофиите и сфаќањата на личноста. Не верувам дека сон може да се оствари или дека е некој вид на претскажување - едноставно се процесираат работите за кои размислуваш најчесто и малиот милион резултати на истиот кои имаат постојана интеракција на свесното и несвесното во човечкиот мозок.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MissChievous