Постои ли задгробен живот?

Viktoia

Нов член
9 март 2014
11
11
3
30
Тоа е најглупата лага што може да постои. Ја измислиле дека е лесна за верување, а и да си даваме утеха во некои тешки моменти.
 

Samara

Истакнат Член
25 март 2014
11
2
103
30
Убаво е у рај, ама у пекол е екипа. И пољиња сс марихуану, И треш метал. :)


imam slusano vo nezz koja drzava imalo nekoe dete skoro 4,5 god. mozi i pomalo pogolemo. i kazvalo deka vo nekoj grad vo nekoja kuka pred nezz kolku god ziveelo takvo semejstvo i se do detal raskazuvalo za semejstvoto. a 4,5 god deteto. dali postoi raj i pekol nezz ama deka postoi reinkarnacija, postoi...
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
imam slusano vo nezz koja drzava imalo nekoe dete skoro 4,5 god. mozi i pomalo pogolemo. i kazvalo deka vo nekoj grad vo nekoja kuka pred nezz kolku god ziveelo takvo semejstvo i se do detal raskazuvalo za semejstvoto. a 4,5 god deteto. dali postoi raj i pekol nezz ama deka postoi reinkarnacija, postoi...
Многу релевантен доказ.
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
  • Ми се допаѓа
Реакции: Viktoia and Samara

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
Нормално дека не постои ,сето останато е ширење на ветер и магла ..
 

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
969
1,133
Како би постоел, кога телото се распаѓа до коски, па коските се ронат. Ќе рече некој, а душата кај ке оди ? Каква душа бе, заспиваш за секогаш и толку од тебе. Одговорот би бил не :)
 

Метаморф

Истакнат Член
5 декември 2014
299
334
173
28
Пошто се е создадено од енергија,после смртта телото се распаѓа а енергијата мора да оди некаде.Се трансформира од еден во друг вид.Верувам во духови и слични работи и според мене тое е чиста физика,не се демонизирани нити пак божествени појави.Исто верувам дека мозокот е доста слабо проучен,и според мене после смртта мора сета таа енергија да створи некој баланс,пошто се е околу балансот,цел жив свет,исто и енергијата.Не дека верувам во задгробен живот во форма на пекол или рај туку верувам дека енергијата после смртта продолжува да опстојува во некоја друга форма.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
969
1,133
А како ќе има енергија ако мозокот не е активен. Мртво тело=нема активност=нема енергија. Значи со самата смрт, кога нема никаква активност енергијата згаснува :)
 

Метаморф

Истакнат Член
5 декември 2014
299
334
173
28
А како ќе има енергија ако мозокот не е активен. Мртво тело=нема активност=нема енергија. Значи со самата смрт, кога нема никаква активност енергијата згаснува :)
Нема само мозокот енергија.Се што гледаме и не гледаме се е создадено од енергија,дел од неа е регулирана со воља,а другиот дел не е.Чист пример плацебо ефектот.Но,после смртта мислам дека таа е слободна во некоја друга форма.Многу работи не знаеме се уште.
@CapricornBaby енергијата не може да згасне.Според Њутн таа ниту се создава ниту се уништува.Само од одредена форма преминува во друга.