Постои ли задгробен живот?

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Наводно имало, барем според исламската митологија. Една од мотивациите за мачеништвото во име на Аллаах и работа во која веруваат милијарда и кусур муслимани ...

Страшна работа
 

PUTiN

Нов член
5 февруари 2013
10
8
3
Можеме да кажуваме што сакаме за задгробен живот. Али ако постоеше тој задгробен живот и луѓето да знаеја каков е тој живот, па верувам дека пола ке извршеа самоубиства..
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Една од најголемите превари во историјата, ова со наводниот задгробен живот.
Колкава штета имаат таквите идеи нанесено на човештвото е тешко да се процени.
Образование 13-25 години, Робувај некому пола живот во форма на вработен, пола живот оди за државата, интеракција со раја со која ако не морате не би биле никогаш заедно поради чколско-работни-социјални-родбински и икс причини...сето тоа бара време, нерви.... додадете тука 8 часа спиење и ќе дојдете до заклучок дека животот е deceptively short.
Скраја пак и некоја болештина или несреќа....или хендикепираност од раѓање.....и ј***ш....

Ама затоа, worry not, тука е оној.....наредниот живот каде се ќе биде ок. Само треба да го заслужите....нели.
Ќе ви го одземат животот, ќе ви фрлат неколку играчки да се порадувате ваше е само да се тешите со......оној свет.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati

84 sk_Y ^_-

Староседелец
21 ноември 2012
595
825
1,093
Многу сте филозофски настроени за темава, кај мене е едноставно- после смртта си само сеќавање.
 

Butterfly^^

Истакнат Член
7 јануари 2013
239
271
373
Отсекогаш ме интересирало како луѓето размислуваат во врска со животот после смрт...
Јас лично немам оформено некој став во врска со тоа.. За реинкарнација верувам дека постои.
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
Постои еден живот. Сега, веднаш. Не верувам во задгробен живот.

Sent from my ST21i using Tapatalk
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Отсекогаш ме интересирало како луѓето размислуваат во врска со животот после смрт...
Јас лично немам оформено некој став во врска со тоа.. За реинкарнација верувам дека постои.
Како сеа веруваш дека постои реинкарнација ама немаш став за животот после смрт? Контрадикторно е ова.
 

Butterfly^^

Истакнат Член
7 јануари 2013
239
271
373
Како сеа веруваш дека постои реинкарнација ама немаш став за животот после смрт? Контрадикторно е ова.
Живот после смрт.. Дали по смртта има задгробен живот во рајот или пеколот. Језиво ми е некако тоа. Незнам дали да верувам, никој не се вратил од таму. Имам гледано многу емисии за реинкарнација, ја имам прочитано и книгата на Согјал Ринпоче - "Kнига на животот", во која се зборува токму за оваа појава. Сето тоа ми е прилично убедливо.
Верувам во реинкарнација и мислам дека има нешто во тоа колку подобри дела правиме во претходниот живот, толку подобар ќе ни биде следниот живот т.е сегашниот. И обратно сите страдања што ги преживуваве се всушност карма од претходниот живот.
 

Iris*

Староседелец
30 јануари 2014
842
1,432
1,103
не знам малку ми е чудно тоа,да има задгробен Живот ....и што со кого ќе Живееме таму,сами?додека не дојде некој познат? (worried)што ќе правиме....аааа не знам тешко,морничаво