Гатачки, јасновидци и слично

Mistery :)

Истакнат Член
23 февруари 2013
145
188
143
Не знам дали е за верување или не, ама има луѓе што ги знам што веруваат и одат и им погодуваат многу работи.
Иначе мајка ми воопшто не верува во такви работи но еднаш по инсистирање на тетка ми отишле двете и онаа гатачката штом ја видела мајка ми рекла ти не веруваш во такви работи и затоа тебе неможам да ти гатам. :unsure
 

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Не знам дали е за верување или не, ама има луѓе што ги знам што веруваат и одат и им погодуваат многу работи.
Иначе мајка ми воопшто не верува во такви работи но еднаш по инсистирање на тетка ми отишле двете и онаа гатачката штом ја видела мајка ми рекла ти не веруваш во такви работи и затоа тебе неможам да ти гатам. :unsure
Да де во буквален превод и рекла ТИ НЕ ВЕРУВАШ ВО ОВИЕ РАБОТИ ТЕБЕ НЕМА ДА МОЖАМ ДА ТЕ ИЗЛАЖАМ
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mistery :)

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Не верувам не ни одам ама многу сакам да си ја знам иднината што ме чека и дали ќе биде нешто од мене или само џабе си го губам времето поточно си го трошам животот. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mistery :)

Јаболче

Полноправен Член
8 октомври 2013
30
23
8
38
Мене ми се има случено многу да ми помогне гатачка. Под чергиче стававме коса и зејтин под кревет. Лоши работи ни се случуваа
а таа не убедуваше дека не колнат комшиите. После тоа се средија работите.
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Мене ми се има случено многу да ми помогне гатачка. Под чергиче стававме коса и зејтин под кревет. Лоши работи ни се случуваа
а таа не убедуваше дека не колнат комшиите. После тоа се средија работите.
Таа не ви помогнала,вашата совест ви помогнала.
Верувањето дека ќе ви помогне гатачката ви помогнало :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina and malo

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
:) Сега баш читам литература за примитивниот човек и „врачарот“ како што го пишува тоа во Златна гранка на Фрејзер. И до некаде има право. Сето ова е лажна наука во која примитивниот човек - неможејќи да ја раздели вистината од лагата неизмерно верувал. Верувал дури до ситуација што и самиот „врачар“ неизмерно си верувал во своите „практики“ :)
Ама тоа е бе луѓе муабет за пред наша ера и до 17ти 18ти век... сега срамота е да се мислите дали има ефект ваквото глупирање или не.
Секако дека не верувам иако многупати сум посетил :) Не заради друга работа туку затоа што тоа ја смируваше мајка ми :)
Последниот пат ми беше после една голема сообраќајка бев многу исплашен, не можев да зборнам како што треба, беше ден после сообраќајката и навистина се тресев. И мајка ми си викнала некоја жена што истерува стравови, прекрасно! :)
Седнав јас на „прагот“ од мојата соба, затоа што тука биле сите духови на куќата, почна да фрла вилјушка и лајци над мене, како некој жонглер, се тресев да не ѝ падне вилјушката оти заминав во историјата :) И после 10 минути мене стравот ми беше „истеран“ :)
Бев полесен за 500 денари, затоа што „цената била слободна ама затоа што многу негативна енергија морала да прими од мене, луѓето биле свесни за тоа ѝ давале 500“ а стравот е во мене и ден денес :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Малер по малер,мака по мака,ништо не иде од рака.Губење здравје,болести пари,се се руши.Забораваш да се смееш,сон не те фака а на душа камен стои,здив не ти дава!Језиво!Отидов во Куманово кај една жена да пробам и јас да си најдам лек за мојот хаос а пред тоа им се смеев на сите луѓе што одеа по тие врати,но маката ке те натера и кај црн ѓавол да идеш.Живее во Рајкова Куќа и кога стигнав што да видам,50 луѓе наредени еден до друг стојат пред врата.Повекето беа млади мајки со деца,кој се бебе,дури и еден парализиран го донеле.Боже си реков,кај дојдов и почнав да се распрашувам дали ја бива женава,има ли некој што го излечила,зима ли пари идр.инаку оваа гледала на икони само среда и сабота.Мајките што беа со децата немаа предност,туку кој како дошол што не ме бендиса.Плачеа деца,се туфкаа стари и така до 03 часот наутро како будала отеков во дворот чекајки.Решена бев да издржам,кога влегов едно собче накрцано со икони.кандила и едно столче на кое ке те седне.Најпрво ме праша што сум чекала толку години,голема магија ми направиле,ми побара 3оо денари и ми рече да дојдам во среда сега иконите не ми се отварале.Како попарена си се вратив дома,неспиена,испотена,и се реков Која глупача излегов.Сакам да ви кажам,НЕМОЈТЕ да идете кај такви луѓе,Тие си улави а вие ке бидете уште поулави!Има луѓе што прават магии,што тураат влакна,лушпи од расипани јајца,и јас во кола наоѓав плетени влакна од коса со копчиња но решив да се освестам и да не потпаѓам психички на такви работи.Ме интересира дали има некој позитивно искуство со такви вештери?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: warr and Prashina

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,527
14,438
1,683
Таму каде што треба
Малер по малер,мака по мака,ништо не иде од рака.Губење здравје,болести пари,се се руши.Забораваш да се смееш,сон не те фака а на душа камен стои,здив не ти дава!Језиво!Отидов во Куманово кај една жена да пробам и јас да си најдам лек за мојот хаос а пред тоа им се смеев на сите луѓе што одеа по тие врати,но маката ке те натера и кај црн ѓавол да идеш.Живее во Рајкова Куќа и кога стигнав што да видам,50 луѓе наредени еден до друг стојат пред врата.Повекето беа млади мајки со деца,кој се бебе,дури и еден парализиран го донеле.Боже си реков,кај дојдов и почнав да се распрашувам дали ја бива женава,има ли некој што го излечила,зима ли пари идр.инаку оваа гледала на икони само среда и сабота.Мајките што беа со децата немаа предност,туку кој како дошол што не ме бендиса.Плачеа деца,се туфкаа стари и така до 03 часот наутро како будала отеков во дворот чекајки.Решена бев да издржам,кога влегов едно собче накрцано со икони.кандила и едно столче на кое ке те седне.Најпрво ме праша што сум чекала толку години,голема магија ми направиле,ми побара 3оо денари и ми рече да дојдам во среда сега иконите не ми се отварале.Како попарена си се вратив дома,неспиена,испотена,и се реков Која глупача излегов.Сакам да ви кажам,НЕМОЈТЕ да идете кај такви луѓе,Тие си улави а вие ке бидете уште поулави!Има луѓе што прават магии,што тураат влакна,лушпи од расипани јајца,и јас во кола наоѓав плетени влакна од коса со копчиња но решив да се освестам и да не потпаѓам психички на такви работи.Ме интересира дали има некој позитивно искуство со такви вештери?
Има многу луѓе што имаат дарба од Бога да помагаат на другите а има уште повеќе кои лажат за само пари да земат.Човек кој сака да помогне нема да има тарифа туку колку имаш оставаш...имам искуство и познавам такви луѓе со дарба и верувам во нивната моќ и никој не може да ме разубеди во спротивното.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 4FUN