Државна матура

rotkiviangela

Староседелец
10 август 2012
27
4
1,003
aaa така ли Наумовска сеа те фатив. The most stupid class in my live. Да не мислиш Life, али шо ке мислиш ти со двојка положи а 4 години препишуваше од мене на тестови бе школска моја :nah
pa zato imam 3-ka , a ti ako si znael tolku ce si gi polozel internite
 

rotkiviangela

Староседелец
10 август 2012
27
4
1,003
И јас положив ама со 2ка...И поубо не коментирај ништо оти сепак овде се е јавно...А да те прашам колку перцентили имаше и кај мислиш на факултет?
ami angliski 49.01 %
A za na fakultet i jas neznam sigurno oti tamu kaj so sakav sega e podpolnato.
sega imam vkupno 86 i nesto poeni za na fakultet , si velam oti ce probam na pmf na biohemisko fizioloska nasoka , ama pak neznam sigurno .
ti za kaj se mislis imas nekoja idea?
 

cakar_ulav

Староседелец
20 февруари 2012
1,567
1,926
1,133
некаде во длабочините на темнината
Ехххх да можеше да се препишува :( немам јас среќа за тоа :)

епа има тактики за препишување ама може строго ве држат затоа неможеш....ама сепак би ти рекол да научиш
барем за 2-ка...ќе можеш сигурно....
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Devojka19

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Devojka19 Наместо да молиш некој да ти помогне и да седиш на форуми, отвори речник и преведувај текстови од англиски на македонски.
Целиот тест се сведува на тоа - вокабулар, односно колку богат речник имаш. Граматика нема, така што стварно не знам како некој би можел да ти помогне.
Ах и јазик не се учи за 10 дена, ама за двојка веројатно можеш да седнеш бар 2 часа дневно и да научиш.
Башка гледај англиски филмови со превод, да добиеш на знаење како се формираат реченици и како се изговараат зборовите.