Последен гледан филм со рецензија

True_Blood

Upright
18 февруари 2012
1,133
2,389
1,133
Yellow submarine
The call (2013)

Иако има тук и таму по некоја ситна нелогичност, предобро е склопен. Имате психопат, жртва, херој и пресврт.
Хали ми е перфектна за филмови ко Готика и овој. Препорачувам. (y)
Солидна 9ка.

Ситна нелогичност како на пример дерење на цел глас во гепек, а притоа шоферов не те слуша.
Или моментот кога го преслушува Џордан повикот, и делот кај што разговара со овој психопатот е на самиот крај од повикот, а на екранот, покажува како да е на средината на повикот.
Или пак кога храбрата Џордан иде да го пронајде серискиов убиец, психопат удрен у лево крило, без ниедно оружје во неа. Сигурно се надевала на Супермен.
Девојка во гепек, убиецот е на еден чекор од неа, тишина, телефонов титка, ѕвони ор ватева и Мајкл не го приметува тоа.
.....
Мене не ми се баш ситни нелогичностиве :D
Онака, не е лош филмот, интересен е, еве да ги занемарам погоре споменативе грешки, ама јас сепак би му дала 7-ца, на стаклени нозе.
Што знам, очекуваш адреналин, го има не дека не, ама некако заморен адреналин, не знам како да го крстам. Јас 5 пати проверував уште колку има до крајот, знаеш она чувство кога сакаш да го догледаш до крај, ама едвај чекаш да заврши :D
 

Badgirl

Староседелец
4 јануари 2013
1,477
3,258
1,133
29
Najubaviot grad ------> SKOPJE :D
Деновиве го гледав филмот Step Up,ги гледав сите делови само уште последниот не сум го гледала....
Тематиката во сите делови е иста,се работи за натпревар по хип хоп музика,преубаво филмче (тинејџерско)..
Актерите и актерките се преубави (барем поголемиот дел од нив)...
Најинтересен,најзабавен и симпатичен ми беше
tumblr_m8u1qh0EJ51qh7jueo1_500.jpg

(се појавува во 2,3 (за четвртиот незнам) дел..)
Првиот дел.
220px-Step_up.jpg

Вториот дел
220px-Step_up_two.jpg

Трет дел
220px-Step_up_3d.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Sofija...

Kitty

Староседелец
26 март 2012
2,673
6,921
1,153
Cabo San Lucas
Spring breakers
Девојките прават пресврт во животот и скршнуваат од нормалното живеење.
Некако претерано беше преставено све во филмот.
images
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Давор

foREVer

Староседелец
20 март 2012
2,227
3,505
743
Olympus has fallen. Доообар. Многу акција, многу крв. Иначе типичен амерички филм, America's in trouble и се наоѓа еден најјак тип шо ги спасува сите. Туку, сакав да го глеам White House Down деновиве, ама мислам дека од овај првиов појак не може да биде, а тематиката им е слична, така да... ќе видиме.

А го гледав и Now you see me пред некој ден, доста добар филм, ма да јас се изначитав коментари колку е УААААУ филмот пред да го гледам, па можда затоа бев малку disappointed на крајот, очекував нешто уште подобро. Рецензија има напишано некој малце погоре, да не се повторувам оти тоа е. :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Anakin

Kitty

Староседелец
26 март 2012
2,673
6,921
1,153
Cabo San Lucas
Redemption - мојот нај омилен глумец, немам пропуштено филм со него ама овде некако слаб беше со акција..Тој ми е за во поинаков филм.
MV5BMjI0ODc3NjI4NV5BMl5BanBnXkFtZTcwOTc3MzI1OQ@@._V1_SX214_.jpg
 

Давор

Староседелец
10 ноември 2012
1,300
2,081
1,123
Spring breakers
Девојките прават пресврт во животот и скршнуваат од нормалното живеење.
Некако претерано беше преставено све во филмот.
images

Штом е со Ashley Benson,мора да е добар филмот.Во најбрзо време се фрлам на гледање,го чекав уште кога го најавија,се изначекав а сеа цело време заборавам да го изгледам (worried)
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Twice Born
Подолго време немав гледано филм кој ми се допаднал.
Две паралелни приказни,за животот на Џена,во минатото и сега.
Опфатена војната во Сараево и убава љубовна приказна.
Lillian да го гледаш,нема врска со аватар:D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lillian

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
The Broken Cirkle Breakdown
Драма 2012
А што не ме бива за рецензии? :D
Не ми е криво што му посветив 111 мин
Кој е по драмите,нека потроши и тој колку што сум потрошила јас :svirka
На foREVer ке и се допадне глумицата.
 

Kitty

Староседелец
26 март 2012
2,673
6,921
1,153
Cabo San Lucas
G I Joe 2 - многу добар филм, и уште подобра екипа во него само не требаше Чанинг Татум да го убијат.
images



Good luck Chuck - типот од мал е проколнат да не биде повеќе време со девојка и со секоја што ќе биде да се омажи веднаш после него, (им носи среќа на девојките) по глуп филм одамна не сум гледала, не ми се допадна. Џабе и Алба и се.
goodluckchuck.jpg


Fast and furious 6
Мислев нема да ми биде интересен оти веќе 6 дел е, но сепак преубав беше, ептен добар и овој дел.Одлично...Најверојатно ќе има и уште еден со Џејсон Статхам (inlove)

fast-furious-61.jpg
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Mr. Brooks (2007)
MPW-25187


По вторпат, оти првиот пат пола го преспав.
Ерл Брукс има сѐ што еден човек (не) би посакал - успешна компанија, прекрасно семејство и психопатско алтер-его (Маршал) кое се заситува со убивање.
После две години „чистка“, се враќа на старите патеки, секако, решен да ја задоволи жедта со тоа што ко и секогаш ќе си вети дека тоа е последен пат да убие.
Истовремено насетува промени во однесувањето на ќерка си, па тука настанува борба помеѓу улогата на пожртвуван татко и ладнокрвен убиец.
Од другата страна на приказната се наоѓа детективката Атвуд која постојано трага по него, но е секогаш чекор поназад.
Солидна глума, но малку споро сценарио за мој вкус.
Сепак се исплати, со оглед на тоа што приказната е правена да ја долови поделбата на менталната состојба на Брукс.
Деми Мур не ми е меѓу омилените, ама баш ми се допадна во улога на детективка. Ја личи.
Сѐ на сѐ, 7.5 поради недостигот на динамика и неколкуте вртења во круг.