Филмски свет- генерална дискусија (внимание - спојлери!)

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Кога веќе дискутирате за комедии, последен филм на кој сум се смеел е A Few Best Men.
Британска комедија, која ме насмеа приказната, т.е. случките, како се одвива дејството на филмов, ама под тоа не мислим на глупирањето на актерите како што ги има во другите филмови.
Дебела препорака од мене 9/10. Не знаем зошто има толку слаба оценка на имдб...
Стварно е добар филмот, а причината за слаба оцена е тоа што нема секој ист вкус за смешки. Некој се пали на глупости како Jackass, некој на добра комедија. Башка филмот е британски, па се што не е америчко има помала оцена.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Хоуп*

Redhead

Bookworm
23 февруари 2012
1,060
2,039
1,133
Neverland
Safe haven

Млада девојка бегајќи од законот, себеси се пронаоѓа во едно мало градче далеку од се. Барем така мислите на почетокот. Но....

Го гледав скоро филмов,многу ми е просечен.
Една од послбите улоги на Џош Духамел (не дека имал кој зне какви,освен во серијата Вегас).
Типична американска лимунада.
 

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Го гледав скоро филмов,многу ми е просечен.
Една од послбите улоги на Џош Духамел (не дека имал кој зне какви,освен во серијата Вегас).
Типична американска лимунада.
Мене па баш ми е супер филмот, не е еднолична приказна како што гледаме скоро во секој филм, него има од се по нешто.
Драма, мистерија, пресврт, романтика..
Баш не е типична американска лимунада ко што кажа, пошто нели не е приказна за локален фраер кој цел живот лудувал и швалерисувал, па на крај само од еден поглед се заљубил во девојката со брковите, ја нашол вистинската па се смирил и се задомаќинил.
Нешто сосема поразлично.
 

Redhead

Bookworm
23 февруари 2012
1,060
2,039
1,133
Neverland
Мене па баш ми е супер филмот, не е еднолична приказна како што гледаме скоро во секој филм, него има од се по нешто.
Драма, мистерија, пресврт, романтика..
Баш не е типична американска лимунада ко што кажа, пошто нели не е приказна за локален фраер кој цел живот лудувал и швалерисувал, па на крај само од еден поглед се заљубил, ја нашол вистинската па се смирил и се задомаќинил.
Нешто сосема поразлично.

Типична американска приказна во смисла дека Г-нот Принц се крие секогаш таму каде што најмалку го очекуваме,ќе не спаси од сите невољи и ќе си живееме среќно до крајот на животот. На тоа мислев.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: True_Blood and The Tramp

Selene

Модератор
6 јуни 2012
720
1,865
1,103
Тој што го нема гледано филмов
http://www.youtube.com./watch?v=NX4rTuZvWKM
немал детство :D

На оваа сцена душа ќе испуштев. 500 пати ми е прегледан и пак се смеам како луда. Едноставно најдобрата комедија според мене.

КОООООЛКУ???? 300 иЉади алтани. Абе брат ако се лажи нека се лажи:D:D:D:D

*Не ми го покажува како клипче, туку како линк. Ај нека среди модератор, не знам што е проблемот.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: BlackTulip

Saturnia

Нов член
31 август 2012
27
24
3
Следен го гледам Silver Linings of Playbook. Предложете од листава кои филмови да ги гледам по него. :zelen
Отвори ја прикачената датотека 16519Отвори ја прикачената датотека 16520



Би ти го препорачала Cloud Atlas ако си расположен за интензивна мозочна гимнастика.
Мене многу ми се допадна изведбата и интерпретацијата на пораката која ја пренесува. Доста досетливо остварен филм со многу уметнички слики.
Ме интересира како ќе ти се допадне :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Slims and The Tramp

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Би ти го препорачала Cloud Atlas ако си расположен за интензивна мозочна гимнастика.
Мене многу ми се допадна изведбата и интерпретацијата на пораката која ја пренесува. Доста досетливо остварен филм со многу уметнички слики.
Ме интересира како ќе ти се допадне :)
На листата за гледање ми е, така што ќе го погледнам најверојатно утре или деновиве, па ќе ти кажам импресии. Фала за препораката. (y)
 

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Identity thief (2013) ми беше ептен досаден и драматичен филм. Жити комедијата. Имаше некои комични моменти, ама ништо посебно. Од мене има 4.5.
Не препорачувам.
ПС. Заборавив да напоменам дека филмот трае 2 саати. Залудно изгубено време според мене. (wasntme)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: True_Blood

Saturnia

Нов член
31 август 2012
27
24
3
На листата за гледање ми е, така што ќе го погледнам најверојатно утре или деновиве, па ќе ти кажам импресии. Фала за препораката. (y)


Да да, видов дека ти е на листата, сакав да ти го посочам за да му дадеш предност и да го изгледаш во поскоро време :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The Tramp