Домашни ликери

Aleksis

Jukebox
4 април 2013
1,443
2,543
1,133
Еве од мене еден преубав ликер,го пробав првпат сега за викендов и се заљубив...:)
Ликер од кокос
Состојки :
  • 100 гр кокос
  • 300 мл ракија
  • 400 мл трајно млеко
  • 300 гр шеќер
Подготовка :
Кокосот и ракијата се ставаат во тегла да одстојат 24 часа.Потоа се цедат и во течноста му се додаваат млекото и шеќерот и се меша додека не се стопи шеќерот.
Споделувајте ваши рецепти... ;)

 

ComputerService

Староседелец
29 јануари 2013
443
235
1,043
Еве од мене еден преубав ликер,го пробав првпат сега за викендов и се заљубив...:)
Ликер од кокос
Состојки :
  • 100 гр кокос
  • 300 мл ракија
  • 400 мл трајно млеко
  • 300 гр шеќер
Подготовка :
Кокосот и ракијата се ставаат во тегла да одстојат 24 часа.Потоа се цедат и во течноста му се додаваат млекото и шеќерот и се меша додека не се стопи шеќерот.
Споделувајте ваши рецепти... ;)
Многу шеќер има, тоа значи дека денеска пиеш 4-5 чаши и утре главата те кине.
 

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
Јас си обожавам вишновка и кај мене дома нон стоп ја има :)
Се ставаат 50-60 вишни во шише од литар, со 300 грама шеќер и до литар се надополнува со ракија и така стои 40 дена со повремено мешање... и тоа е тоа :)
 

crvenkapa

Староседелец
15 јануари 2013
235
593
1,093
Ликер од чоколадо

Состојки:
- 200 гр. чоколадо во прав
- 200 гр. шеќер
- 500мл. млеко
- 2 дц. ракија
- 4 пакувања ванилин шеќер
Подготовка:
Сварете го мелекото заедно со шеќерот и ванилата, додека пак чоколадото во прав измешајте го со ракијата.
Мешајте убаво за да не ви останат грутки.
Откако млекото ќе се олади, измашајте го заедно со ракијата и ставете го во стаклена флаша.
Пред да го конзумирате оладете го убаво.
Преубав е!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: i_wanna_fly and Aleksis

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Едно прашање, тоа 100 гр кокос значи вистински кокос или оние трошките од кокос?
Иначе имам пиено домашен ликер од малина и беше пре-вку-сен ! А си поштувам ликеерчиња од кокос и чоколадо, може и од кафе.
Патем, за само 24 часа готов е? Нема да биде пресилен поради ракијата?
 

ComputerService

Староседелец
29 јануари 2013
443
235
1,043
Ликер од црно вино и листови од вишни

1 л. црно вино
600 гр. шекер
100 броја листови од вишни

Припрема
Измиените листови се стават во тегла, се додава шеќерот, виното - се затвара теглата и се остава на сонце да стои 40 дена. За целото време морате да ги промешувате листовите во виното.
Напомена
Не е битно кое вино е, дали е домашно, флаширано или старо вино.
edit: Ако сум машко, обожавам овај ликер да го правам и да го пијам, едноставно многу фкусен е !
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bibi@

Aleksis

Jukebox
4 април 2013
1,443
2,543
1,133
Едно прашање, тоа 100 гр кокос значи вистински кокос или оние трошките од кокос?
Иначе имам пиено домашен ликер од малина и беше пре-вку-сен ! А си поштувам ликеерчиња од кокос и чоколадо, може и од кафе.
Патем, за само 24 часа готов е? Нема да биде пресилен поради ракијата?
Трошки од кокос се, шо се ставаат во колачи и такви работи :) нема да е пресилен затоа што има млеко и шеќер,ракијата не се ни познава ептен е благ и преубав!јас првпат пробав ваков од кокос и се заљубив!Дури поубав ми е и од ликерот од чоколадо...ама сепак тоа си е до вкусовите...пробај го и кажи ни :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: DarkPassenger

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,795
1,153
29
Битола
обожавам ликеро еден има ментол и зелен во боја као и црвениот од вишна уфф :gladen