Родителска негрижа

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Можам да зборам,зошто сепак сум бил во таква ситуација,во улога на дете. Моите работеа двајцата по 12 саати,и имаа време и за одмор,и да седне мајка ми со мене да изгледа цртан,и да играме со топка,и да ми помага со гаражите за колички,и татко ми да игра кошарка со мене,и да ме шета со количката на педали,и се останато. Знам и многу други такви примери на родители. Така да работата и одморот не се апсолутно никаков фактор,зошто збориме за слободното време. И не се прави муабет тука само за еден ден,ако не примети :)
Знам дека не се прави, еден ден го кажав како период во иднина. Затоа што да се разбереме идат депресии, идат болести, луѓе сме, некогаш ќе сакам да се изолирам потполно.
Е сега, јас не викам дека родителот ако работи не треба да се посвети на детето. Ајде побарај ги моите први мислења кога го опишав односот на мојата мајка кон мене и сестра ми. Каде опишав што ми е мене пример за грижа.
И знам дека сите совесни родители и покрај работата и покрај малиот одмор што ќе си го дадат на душата ќе си најдат време и за нив.
И исто знам дека секој пример што ќе ми го посочите а нема да биде ваш личен(ти како син, ќерка, или како татко/мајка) нема да биде точен, ќе биде виден површно.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: lady_blue

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,406
1,537
1,133
31
Знам дека не се прави, еден ден го кажав како период во иднина. Затоа што да се разбереме идат депресии, идат болести, луѓе сме, некогаш ќе сакам да се изолирам потполно.
Е сега, јас не викам дека родителот ако работи не треба да се посвети на детето. Ајде побарај ги моите први мислења кога го опишав односот на мојата мајка кон мене и сестра ми. Каде опишав што ми е мене пример за грижа.
И знам дека сите совесни родители и покрај работата и покрај малиот одмор што ќе си го дадат на душата ќе си најдат време и за нив.
И исто знам дека секој пример што ќе ми го посочите а нема да биде ваш личен(ти како син, ќерка, или како татко/мајка) нема да биде точен, ќе биде виден површно.
А јас пак мислам дека околу родителската негрижа,многу пообјективно гледа детето отколку родителот :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mila Kunis

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
И исто знам дека секој пример што ќе ми го посочите а нема да биде ваш личен(ти како син, ќерка, или како татко/мајка) нема да биде точен, ќе биде виден површно.
Ти твојот однос дете-родител го кажа, и кажа дека ти се допаѓа таквиот начин, и дека сметаш дека така треба да биде во сите семејства, така?
Ама тие другите семејства не ги осудувај, тои не си осетил на своја кожа.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: lady_blue

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
И како едно резуме,постои,,не грижа,, и ,,не грижа,,.
Вака со давање примери ке одиме до недоглед.
Надмудрувањата околу она кој е родител подобро знае а кој не е им нема крај.
Многу повеке од јасно ни е дека кој осетил на своја кожа знае подобро,ама и немора да значи.
Се си зависи од карактерот и перцепцијата на човеот.
Еден да го наречам негрижлив родител може многу помалку да знае од некој кој никогаш не бил родител,но за тоа никогаш нема да биде свесен.
Кој за себе си ке си признае дека е негрижлив?
Секој или ке си најде оправдување или нешто и некого ке обвини,ама нема да признае дека е негрижлив родител.
Некој мисли дека ако е со комјутерот близу детето побезбедно и посигурно отколку да седне подалеку од него.Некој пак тоа го смета за негрижа оти наводно ке биде детето озрачено.
Да не одиме до толкави крајности.
Секој си го воспитува и грижи за детето онака како што знае и како што му налагаат условите.
И јас едно време мислев дека татко ми е негрижлив од што многу ретко седнуваше да поигра со нас,но сега не мислам така.
Неможе човек да го бива за се.
Ако постои некој таков супермен,слободно нека ме издемантира.
Осудетет го само оној кој ги малтретира децата и кој ги донел на свет а не им обезбедил основни услови за живот.
А од секој друг или учете и согледувајте како не треба да правите.
 

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,406
1,537
1,133
31
И како едно резуме,постои,,не грижа,, и ,,не грижа,,.
Вака со давање примери ке одиме до недоглед.
Надмудрувањата околу она кој е родител подобро знае а кој не е им нема крај.
Многу повеке од јасно ни е дека кој осетил на своја кожа знае подобро,ама и немора да значи.
Се си зависи од карактерот и перцепцијата на човеот.
Еден да го наречам негрижлив родител може многу помалку да знае од некој кој никогаш не бил родител,но за тоа никогаш нема да биде свесен.
Кој за себе си ке си признае дека е негрижлив?
Секој или ке си најде оправдување или нешто и некого ке обвини,ама нема да признае дека е негрижлив родител.
Некој мисли дека ако е со комјутерот близу детето побезбедно и посигурно отколку да седне подалеку од него.Некој пак тоа го смета за негрижа оти наводно ке биде детето озрачено.
Да не одиме до толкави крајности.
Секој си го воспитува и грижи за детето онака како што знае и како што му налагаат условите.
И јас едно време мислев дека татко ми е негрижлив од што многу ретко седнуваше да поигра со нас,но сега не мислам така.
Неможе човек да го бива за се.
Ако постои некој таков супермен,слободно нека ме издемантира.
Осудетет го само оној кој ги малтретира децата и кој ги донел на свет а не им обезбедил основни услови за живот.
А од секој друг или учете и согледувајте како не треба да правите.
А зошто мораше воопшто да даваш резиме? Јас мислам дека дискусијата треба да се продолжи понатака :)
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
А зошто мораше воопшто да даваш резиме? Јас мислам дека дискусијата треба да се продолжи понатака :)
Резимето си е мое,не на темата.
Слободно нека си дискутира кој што сака :) немав намера да ја прекинам,ниту пак можам.
Во пет страни се повторува се она што го напишав.Со тук таму нешто поразлично.
Иначе и јас сакам да дознаам кој повеке знае и кој пообјективно гледа,дали родителот или детето.
Ако се дојде до некоја поконкретна дефиниција од изборот измегу тие две,да ме известите :D
А би сакала да дознаам ако постои некој супермен татко,мајка,која може да биде апсолутно перфектна во својата улога:svirka
 

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,406
1,537
1,133
31
Резимето си е мое,не на темата.
Слободно нека си дискутира кој што сака :) немав намера да ја прекинам,ниту пак можам.
Во пет страни се повторува се она што го напишав.Со тук таму нешто поразлично.
Иначе и јас сакам да дознаам кој повеке знае и кој пообјективно гледа,дали родителот или детето.
Ако се дојде до некоја поконкретна дефиниција од изборот измегу тие две,да ме известите :D
А би сакала да дознаам ако постои некој супермен татко,мајка,која може да биде апсолутно перфектна во својата улога:svirka
А би сакала да дознаеш дека никое дете не бара тотална перфекција? :)
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
А би сакала да дознаеш дека никое дете не бара тотална перфекција? :)
Тоа го знам,претежно децата се такви,мада постојат и такви кои бараат,или пак така им изгледа понекогаш на родителите кои се или претерано совесни,или воопшто не се.
Но низ темава се оди до крајности,за не грижа се смета гледањето серии на родителите.
 

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,406
1,537
1,133
31
Тоа го знам,претежно децата се такви,мада постојат и такви кои бараат,или пак така им изгледа понекогаш на родителите кои се или претерано совесни,или воопшто не се.
Но низ темава се оди до крајности,за не грижа се смета гледањето серии на родителите.
Тоа е пример,не е никаква крајност.
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Тоа е пример,не е никаква крајност.
Примерите од што се толку апсурдни стигнуваат до крајности.
Но не сите имаме исти видувања за работите.
Кој сака слободно може да се докажува.
Јас си го напишав своето размислување низ едно резиме,но ги почитувам останатите :)
Последниве неколку ми се само повторување на истото,но морав да ти одговорам.