Турски/индиски/шпански (тема само за хејтери)

alba

Староседелец
15 март 2012
1,424
2,015
1,123
Само еден детал.
Шпанските серии кои долетаа во Македонија беа: Un passo adelante, i Los Serranos се’ друго беше Мексиканско и Аргентинско.
Така да... толку од мојот коментар за ова хејтање.
Да бевме преплавени со Шпански серии ќе имавме квалитетни серии од типот на El barco на пример.
Ај да ја свртиме тема во друг правец :zelen
Што мислиш може во мкд да се снимаат вакви серии имаме услови /можности за тоа ?
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Ај да ја свртиме тема во друг правец :zelen
Што мислиш може во мкд да се снимаат вакви серии имаме услови /можности за тоа ?
За од типот на Малечката невеста и сличните?
Немаме како прво режисери како што треба, како второ немаме ни буџет доволен, и како трето Македонче си е Македонче, нема да го прифати нештото.
Прашај колку од децава го имаат погледано филмот Трето полувреме?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Scars

alba

Староседелец
15 март 2012
1,424
2,015
1,123
За од типот на Малечката невеста и сличните?
Немаме како прво режисери како што треба, како второ немаме ни буџет доволен, и како трето Македонче си е Македонче, нема да го прифати нештото.
Прашај колку од децава го имаат погледано филмот Трето полувреме?
Не баш од тој тип нешто малце по современо еве да речеме како оние шпанските :zelen на нас македонците во крвта ни е тоа да плукаме по нашето ама може да извезуваме еве н балканот конкретно овие носат од Хрватска и Србија зш да неможе и ние ним да им продаваме такви серии и не верувам дека немаме режисери.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Arkantos

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Не баш од тој тип нешто малце по современо еве да речеме како оние шпанските :zelen на нас македонците во крвта ни е тоа да плукаме по нашето ама може да извезуваме еве н балканот конкретно овие носат од Хрватска и Србија зш да неможе и ние ним да им продаваме такви серии и не верувам дека немаме режисери.
Во смисла немаме режисери што ќе се нафатат на такво нешто, знаејќи дека им е за џабе трудот.
Не верувам дека би имал некој просперитет таквиот филм. Колку и да е квалитетен.
 

alba

Староседелец
15 март 2012
1,424
2,015
1,123
Во смисла немаме режисери што ќе се нафатат на такво нешто, знаејќи дека им е за џабе трудот.
Не верувам дека би имал некој просперитет таквиот филм. Колку и да е квалитетен.
Неспособни сме...
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Неспособни сме...
Абе види сите сме способни да изрежираме една сцена на пазар, кај што една постапка е снимена од 20 кадри, и истото трае 20 минути. Сите имаме способност таа сцена да ја направиме во театар да се познава кај што се веат платната зад глумците и едни исти минувачи да врват по 20 пати.
Такви сцени имаше во Малечката невеста.
Сите сме способни за сцена која не понижува нас како гледачи - ама чим е Македонско не чини, ако е странско чини.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: alba

alba

Староседелец
15 март 2012
1,424
2,015
1,123
Абе види сите сме способни да изрежираме една сцена на пазар, кај што една постапка е снимена од 20 кадри, и истото трае 20 минути. Сите имаме способност таа сцена да ја направиме во театар да се познава кај што се веат платната зад глумците и едни исти минувачи да врват по 20 пати.
Такви сцени имаше во Малечката невеста.
Сите сме способни за сцена која не понижува нас како гледачи - ама чим е Македонско не чини, ако е странско чини.
Ти повеќе би ги гледал оние за Гоце Делчев и остали или некоја српска еве каде во моментот оди на Сител некој као демек според некој роман е снимена ?
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Ти повеќе би ги гледал оние за Гоце Делчев и остали или некоја српска еве каде во моментот оди на Сител некој као демек според некој роман е снимена ?
Ни едното ни другото.
Ја би нешто како The vampire diaries :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: alba

marjan

Истакнат Член
13 февруари 2012
489
657
93
Bitol, Bitola, Macedonia
Не ме гледајте чудно за темава но сметав дека и ваква треба да има но доколку модераториоте не ја сметаат за соодветна нека ја фрлат во Рисајкл бин..

Добро...Знам дека многумина не ги поднесуваат овие серии,ефектите,плачењето а за глумата да не зборам.
Пример Малечката невеста...Си седиш на пц и наеднаш слушаш плач,се вртиш назад гледаш и паднал оризот.:rofl(facepalm)
А на тоа да додадеме и синхронизацијата?
И римејкот на многу Американски серии..
Еве пример на Очајни Домакинки.
Освен тоа... самата најавна шпица иритира.
Серијата која ја потресе Балканот...

Продолжете...

Ако има веке ваква тема... спојте ја или избришајте ја.

Ајмо народе :D
најако Пример Малечката невеста...Си седиш на пц и наеднаш слушаш плач,се вртиш назад гледаш и паднал оризот.:rofl(facepalm)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Roxelana