Брак, но не и развод!

За или против развод кога се има деца?


  • Вкупно гласале
    18
  • Poll closed .

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Дождот може многу лесно да го нема..Обврски,живот,проблеми,деца...Но тоа не значи дека треба и љубовта да пресуши.
Добро си свесна што кажа сега?
Обврски, живот, проблеми, ДАЦА.
Во секој случај децата се причината за разводот нели?
Не драга.
Ниту еден проблем, ниту една обврска не може да те спречи да го испиеш утринското кафе во мирна атмосфера, и да си ги споделиш случувањата од минатиот ден.
Еве кај мене, утринското кафе е во 5ипол насабајле затоа што ќерка ми, не буди во 5.
Кај некого што е од 8 наработа, може да биде во 7.
Ниту една обврска не може да те измори до толку па вечерта да не се погалиш барем пола час.
Оние изреките умрен сум, ваков сум, онаков сум - не ги прифаќам.
- ако ги нема овие работи во еден брак, тој ќе пропадне. А ако не пропадне од брак ќе се претвори во пекол.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena and Bum-Bum

Bum-Bum

Истакнат Член
3 март 2012
1,126
1,845
423
Еден досаден град
Добро си свесна што кажа сега?
Обврски, живот, проблеми, ДАЦА.
Во секој случај децата се причината за разводот нели?
Не драга.
Ниту еден проблем, ниту една обврска не може да те спречи да го испиеш утринското кафе во мирна атмосфера, и да си ги споделиш случувањата од минатиот ден.
Еве кај мене, утринското кафе е во 5ипол насабајле затоа што ќерка ми, не буди во 5.
Кај некого што е од 8 наработа, може да биде во 7.
Ниту една обврска не може да те измори до толку па вечерта да не се погалиш барем пола час.
Оние изреките умрен сум, ваков сум, онаков сум - не ги прифаќам.
- ако ги нема овие работи во еден брак, тој ќе пропадне. А ако не пропадне од брак ќе се претвори во пекол.
Зашто мислиш дека ќе пропадне тој брак?
Еве конкретно последниов период мајка ми излегува рано за на работа,татко ми спие навечер он кога се враќа мајка ми спие..Има моменти кога не се гледале и по 1 недела..Само се слушаат преку телефон .А љубовта помеѓу нив може да се забележи...На пример јас како го гледам тоа..Мајка ми кога спие а татко ми ќе се врати се случува и по 1 час да седи и да ја гледа,мајка ми насабајле обавезно го бакнува пред да замине..Едноставно од нивните зборувања се гледа нивната љубов а се гледаат ретко затоа што имаат премногу обврски.
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Ама зборуваат на телефон, така ми се чини напомна?
Ете го начинот кој го избрале за да си посветат внимание.
Инаку не би опстанал тој брак - верувај.
Еве пример сестра ми и мажот и’, знаат да не се видат 2-3 недели кога е тој на семинар. Ама секоја ноќ на скајп, зборуваат по 2-3 часа - така си го посветуваат вниманието.
Ако нема внимание нема брак - сигурен сум.
Знам, затоа што сум во брак и знам што ми треба и знам зошто опстојува браков.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena and Bum-Bum

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
@ bum bum ,во последно време се повеќе и повеќе постојат peatch work фамилии.
Разведените наоѓаат нови партнери( и се спојуваат фамилиите на двајцата- тој донел деца од претходниот брак, таа од својот)
и тоа функционира.
Во западните земји паровите кои се разведени,
најчесто остануваат пријатели и взаемно се грижата за децата.
Не гледам никаква причина за морање, да живееш со некого, да се патиш, и да го проколнуваш животот што се е така како, ако таа врска не те исполнува.
Да бидеш жртва за децата, не води до решение на индивидуалната задоволнодт.
Децата чувствуваат кога се родителите среќни и задоволни или пак несреќни.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: cakar_ulav

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Па причината која за мене е туку така е да речеме мајка и се заљубила во некој друг маж и несака повеќе да живее со татко и туку сака да живее со друг човек
а зошто се заљубила во друг човек?
Затоа што нешто не било во ред во врската, и тој некој друг и го дал тоа што можеби и не го добила од својот сопруг.. се е поврзано едно со друго, ништо не се случува туку така..
 

Bum-Bum

Истакнат Член
3 март 2012
1,126
1,845
423
Еден досаден град
@ bum bum ,во последно време се повеќе и повеќе постојат peatch work фамилии.
Разведените наоѓаат нови партнери( и се спојуваат фамилиите на двајцата- тој донел деца од претходниот брак, таа од својот)
и тоа функционира.
Во западните земји паровите кои се разведени,
најчесто остануваат пријатели и взаемно се грижата за децата.
Не гледам никаква причина за морање, да живееш со некого, да се патиш, и да го проколнуваш животот што се е така како, ако таа врска не те исполнува.
Да бидеш жртва за децата, не води до решение на индивидуалната задоволнодт.
Децата чувствуваат кога се родителите среќни и задоволни или пак несреќни.
Таа взаемна грижа за децата не е иста како кога секој ден се и двајцата до нив,во било кој момент и да им е потребна..
Јас пак ќе кажам пред да стапиш во брак со некој треба да гледаш што правиш..Па и да си жртва во тој брак ќе си ја тршиш жртвата затоа што ако не си ти жртва тогаш жртвата ќе биде твоето дета,а детето не е она кое потпишало и она кое сакало да се створи.Тоа немало право на избор а ти си имал.
И за мене лично неодговорни тотално се оние родители кои заради журка или незнам сакање на некоја др личност се чустваваат како жртви и излегуваат од тој брак нивните деца патат а се вадат и си ја чистат совеста со тоа дека она била жртва во тој брак и дека детето ќе му било добро..Ма ајде...прво не мислиме праиме 30 глупости и после децата ќе ги трпат последиците од нашите лудости
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Таа взаемна грижа за децата не е иста како кога секој ден се и двајцата до нив,во било кој момент и да им е потребна..
Јас пак ќе кажам пред да стапиш во брак со некој треба да гледаш што правиш..Па и да си жртва во тој брак ќе си ја тршиш жртвата затоа што ако не си ти жртва тогаш жртвата ќе биде твоето дета,а детето не е она кое потпишало и она кое сакало да се створи.Тоа немало право на избор а ти си имал.
И за мене лично неодговорни тотално се оние родители кои заради журка или незнам сакање на некоја др личност се чустваваат како жртви и излегуваат од тој брак нивните деца патат а се вадат и си ја чистат совеста со тоа дека она била жртва во тој брак и дека детето ќе му било добро..Ма ајде...прво не мислиме праиме 30 глупости и после децата ќе ги трпат последиците од нашите лудости

Јас само ќе ти го болдирам ова, и натака се е јасно.
Колку само е лошо да гледаш претепан родител, расплакан родител и тоа од причина што неговиот партнер го повредил - ама не го сфаќаш оти не си го видела.
И во такви случаеви родителот ако се разведи го заштитува детето - преку тоа што се заштитува сам себе.

Ќе сфатиш некогаш - не сега.
 

Bum-Bum

Истакнат Член
3 март 2012
1,126
1,845
423
Еден досаден град
Јас само ќе ти го болдирам ова, и натака се е јасно.
Колку само е лошо да гледаш претепан родител, расплакан родител и тоа од причина што неговиот партнер го повредил - ама не го сфаќаш оти не си го видела.
И во такви случаеви родителот ако се разведи го заштитува детето - преку тоа што се заштитува сам себе.

Ќе сфатиш некогаш - не сега.
И пак се враќаме на тоа..Јас реков 100 пати ако има психичко и физичко малтретирање тогаш сум целсно за развод и пак не поради родителите туку поради децата..Затоа што децата се оние кои го гледаат тоа и им остава трауми понатаму за во животот.
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Не се согласувам до тоа мислење.
Двајца, се наоѓаат се сакаат, се работи за љубов..
Ја овековечуваат таа љубов со брак( затоа што тоа го сакаат), ствараат деца..
Настапува секојдневието, обврски, работа, стрес борба за живот.
Се помалку и помалку си посветуваат време, не ги прават оние ситници кои ги чинат среќни и задоволни.
Монотонијата ја уништува таа врска, незаинтересираност еден за друг,
се губат тие мали гести на љубовта...
И не наоѓање на заеднички јазик, носи и секојдневни расправии, во секој случај е подобро да се разведат него да живеат како робови на минататото.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: cakar_ulav

violetmoon

Модератор
Член на администрација
11 декември 2012
2,662
5,747
1,153
Моето мислење е подобро среќен развод отколку лош брак.
Еве да речеме 90% од луѓето стапуваат во брак од љубов и добро се познаваат меѓусебно.
Бракот е прекрасна работа да се разбереме но мора да се работи на него.
Денешниов ритам на животот е многу динамичен,работат колку мажот толку и жената.Тука се поделени и домашните обрски за разлика во времето на нашите родители каде мнозинство од жените биле домаќинки кои се грижеле за куќата и децата.Меѓутоа додека партнерите се сами има време повеќе од доволно за се.Работите малку се менуваат кога ќе дојде на свет новиот член на семејството.Се менуваат во позитивна смисла,од тој ден тоа бебенце станува се во очите на неговите родители.Сепак за жал сум сведок на еден брак кој ги има сите предиспозиции за развод од моја гледна точка , и кај нив се случи токму спротивното,наместо бебето да ја зацврсти нивната љубов,тие се оддалечија еден од друг.Сопругата стана мајка ама заборави дека пак треба да биде и сопруга меѓу другото.Се посвети само на детето а мажот тотално значи го занемари и почна да го исклучува од нивниот живот,а тој почна да ја изневерува кај ќе стигне.И тие се уште се во брак само поради тоа дете да не расте со разведени родители,а не се свесни колку повеќе болка му нанесуваат вака,кога ги гледа како се караат,како татко му секоја вечер оди по кафани а мајка му плаче дома.Тоа не е среќно детство на едно дете,затоа во одредени ситуации подобро решение е разводот,отколку таквиот брак каде веќе нема љубов и слога.
Затоа сакајте се,љубете се и секогаш имајте време за вашиот партнер макар тоа било и половина час во денот,пауза за кафенце,за ручек,тоа го одржува бракот.:)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Arkantos