Арабела (1979)

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,054
1,183
Сега ми текна на серијава, ќе ги потсетам повозрасните членови на форумот, не верувам некој од помладиве да ја знае. Мене мајка ми и татко ми ми ја кажаа, една вечер зборевме нешто им и текна за прстенот на Румбурак. И јас појма немав за што зборуваат и почнаа да ми раскажуваат и се заинтересирав пред година- две ја симнав и ја гледавме сите заедно. Интересна е серијава, за релаксирање е супер, па и ќе поднаучите по некој збор Чешки. :giggle

images


Серијава е од Чехословачка од 1979-1981 год., има 13 епизоди и е на Чепки јазик. Се зборува за обично семејство кое доаѓа во контакт со жителите на Кралството Бајки. Арабела е принцеза во тоа кралство која ја прогонува магепсникот Румбурак, но таа се зањубува во еден од реалниот свет, доаѓа до спој на реалноста и бајките. Серијата во 80тите е прикажувана низ Бугарија, Србија, Румунија и СЛовенија.

Ја гледавте ли серијава како помали?
Се сеќавате ли сё уште на серијава?
Би ја гледале ли повторно?
Дали би ја гледале серијава?

Ако некој се одлучи да ја гледа може да ме контактира преку ПП да му дадам линк за превземање, и линк за преводи. Не сум сигурна дали ги има сите епизоди на јутјуб.

Еве ја првата епизода:
 

МиГ 21

Староседелец
12 ноември 2012
1,252
2,458
1,133
Прилеп
Одамна беше, не се ни сеќавам веќе...знам само дека имаше прстен кој кога замисли желба, ќе го заврти и желбата се остварува. :sreken
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Selma

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,054
1,183
Одамна беше, не се ни сеќавам веќе...знам само дека имаше прстен кој кога замисли желба, ќе го заврти и желбата се остварува. :sreken
Па и на моите и текна за прстенот, како беше како беше и го најдов па го гледавме.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: МиГ 21

Рушен

Активен Член
22 октомври 2012
181
124
43
Одлична серија, ја имам гледано.
Најголема штета е тоа што повеќе нема вакви серии, интересни.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: МиГ 21 and Selma

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Една од најубавите епизоди.
Ах да се врати времето на ваквите серии - а не на Турскиве.