Болести кај домашните миленичиња

Kitty

Староседелец
26 март 2012
2,673
6,921
1,153
Cabo San Lucas
Темата интересна ми е... сите ли миленичиња се болни од нешто...|-( . ... Моето не боледува од ништо...оти НЕМАМ:zelen
 

Varosanec

Староседелец
27 мај 2012
67
24
1,008
38
На клупата крши дујкан
Јас имав проблем со Крлежи на шарпланинчината (две се) па неможев да му ставам од течноста оти требало да бидат 4 дена суви, а за таков луксуз неможев да му обезбедам па ризикував со еден опасен прашок по нивниот живот ама се се реши срекно и за мене и за нив сега за сега се супер само што брзот растат и се многу слаби ама тоа не ме нервира оти знам дека ке бидат добро за една година :) здравје боже.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Caci

inoue

Нов член
1 јануари 2013
2
0
1
35
Имам папагал и последните 5-6 месеци нешто се разболува, скоро цел ден спие, не свири, ако го пуштам лета многу малку и паѓа на земја. Го однесов на ветеринар и ми даде антибиотик да му давам во водата, од него после неколку дена му е подобро и после недела две пак истото. Некој совет од што можи така да се разболува?
 

Sofija...

Истакнат Член
23 ноември 2012
256
358
363
28
Чувам нимфа дома е сега баш у последно време коа лета или коа ке се притресе мн се митари ..па ми е страв да не се испоискубе скроз ..па гол да ми стане? (worried) Дај некој нека каже совет за малиот
 

Caci

Истакнат Член
15 февруари 2012
876
1,104
393
31
Струмица
Имам папагал и последните 5-6 месеци нешто се разболува, скоро цел ден спие, не свири, ако го пуштам лета многу малку и паѓа на земја. Го однесов на ветеринар и ми даде антибиотик да му давам во водата, од него после неколку дена му е подобро и после недела две пак истото. Некој совет од што можи така да се разболува?

Однеси го кај друг ветеринар, од овој очигледно нема некоја полза
 

Farfalla

Староседелец
14 февруари 2012
455
1,010
1,103
На мака сум, ми доаѓа да се истрескам од ѕид од немоќ.
Имено, кучево мое нешто не ми е арно. Сабајле си беше супер кога излегов од дома, јадеше, шеташе... Си доаѓам сега од работа, го гледам подвиткано сиротко, оди подвиткано, како кифла. Ниту да претне со опаш што ме гледа, ниту да залае. Очите полузатворени. Мислам дека можно е да има некој запек, го гледам се напнува ама ништо. Кога ќе се вратам наназад, последниве 2-3 дена слабо јаде, ама го препишував тоа на периодот за парење, паметот во кучки му е цело време.
Сабајле го носам на ветеринар обавезно, само прашањето ми е да не му биде нешто до сабајле?
Не сум искусна баш со кучиња.
Душава ми се кине кога го гледам вака.
 

Caci

Истакнат Член
15 февруари 2012
876
1,104
393
31
Струмица
На мака сум, ми доаѓа да се истрескам од ѕид од немоќ.
Имено, кучево мое нешто не ми е арно. Сабајле си беше супер кога излегов од дома, јадеше, шеташе... Си доаѓам сега од работа, го гледам подвиткано сиротко, оди подвиткано, како кифла. Ниту да претне со опаш што ме гледа, ниту да залае. Очите полузатворени. Мислам дека можно е да има некој запек, го гледам се напнува ама ништо. Кога ќе се вратам наназад, последниве 2-3 дена слабо јаде, ама го препишував тоа на периодот за парење, паметот во кучки му е цело време.
Сабајле го носам на ветеринар обавезно, само прашањето ми е да не му биде нешто до сабајле?
Не сум искусна баш со кучиња.
Душава ми се кине кога го гледам вака.
Носи го одма на ветеринар, нека му стави некоја инфузија да го освежи малку... др не знам што да ти кажам... пиши што си направила откога ќе се вратиш
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
На мака сум, ми доаѓа да се истрескам од ѕид од немоќ.
Имено, кучево мое нешто не ми е арно. Сабајле си беше супер кога излегов од дома, јадеше, шеташе... Си доаѓам сега од работа, го гледам подвиткано сиротко, оди подвиткано, како кифла. Ниту да претне со опаш што ме гледа, ниту да залае. Очите полузатворени. Мислам дека можно е да има некој запек, го гледам се напнува ама ништо. Кога ќе се вратам наназад, последниве 2-3 дена слабо јаде, ама го препишував тоа на периодот за парење, паметот во кучки му е цело време.
Сабајле го носам на ветеринар обавезно, само прашањето ми е да не му биде нешто до сабајле?
Не сум искусна баш со кучиња.
Душава ми се кине кога го гледам вака.
Кучето го чуваш дома(во затворен простор) или надвор?
Ако го чуваш надвор голема е вероватноста да е затровано.
 

Furby

Полноправен Член
26 јуни 2013
96
92
18
32
Moeto imalo vakvi napadi na momenti mi se cinelo deka ce si gi povrati crevata cela se tresi i povrajca nekogas duri i zolta pena ....:(
Nego druga maka me natera da pisam ovdeka , na odmor sum a ovde nema veterinar , mi zakaci kucenceto potkozen krlez na vrvo od uvceto.probavme da go ubieme so cigara i so maslo i hidrogen za rani i go vadevme so pinceta , i da ostanalo nekoe parce mislam deka e mrtvo od gorenjeto so cigarata, pa sakav da ve prasam za iskustva sto mozi da i se sluci ako ne daj boze ostanal ziv del od krlezo vo neze , a posle odmor sekako ja nosam na veterinar na celosna amputacija na krlezo , nas ne ne ostavase da ja cepkame ni mrdase i ni kvicese, dusicka. :(