Реалити шоуа

Sebastian

Активен Член
17 февруари 2012
174
110
43
Што мислите за ваквите шоуа дали е добро да ги има...дали нудат некаква си едукација(па макар и најмала) или само служат како потполнување на програмата на одредена телевизија....Дали би се пријавиле и учествувале во вакво шоу и зошто да или не...
 

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,527
14,438
1,683
Таму каде што треба
Јас стварно не ја гледам поентата на постоње на вакви шоуа...
Едукација??? Непознат збор изгледа,посебно за тие што учествуваат...
Единствено имаат корист тие што го организираат си лапаат парички на сметка на глупи луѓе... Луѓето ги гледаат од пуста желба само да пукаат сеир и после да си прераскажуваат меѓу себе чисто да се најдат у муабет...
Страшно! (facepalm)
 

МиГ 21

Староседелец
12 ноември 2012
1,252
2,458
1,133
Прилеп
Мене искрено не ми се допаѓаат вакви емисии и никогаш и не сум ги гледал. Се согласувам со JaMi дека нема ништо едукативно и корисно од нив. Важно телевизијата си покрива добар дел од програмата, паѓа паричка на основа на воајерскиот и озборувачки менталитет на добар дел од гледачите.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Пратев една избљувотина наречена Драги шпага и после тоа се` некако имаше друкчиј вкус. Нешо по малку интересно беше Операција триумф (вечерите коа излегуваа и пееја) ама толку. Идол онака...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Sebastian

Sebastian

Активен Член
17 февруари 2012
174
110
43
Мислма дека анјголемиот дел се сеќаваат на Големиот Брат(не ВИПот туку обичниот) и работите кои се случуваа тмау...не само кај тоа шоу туку и во останатите.Едукација во никој случај нема никаква...јас го следев ама го следев обидувајќи се да анализирам зошто тие тие "лабараториски глувци" пошле таму и дозволиле цела бивша југословенска република да ги гледа како спијат и како се тушираат.Не дојдов до некој голем заклучок само сфатив дека треба некој што мисли дкеа не му придаваат доволно внимание и што сака секогаш да е во центар да оди само таму.
Ги нареков лабараториски глувци затоа што безмалку наликува на некој експеримент кои се врши на луѓе и не само на нив тмау туку и на они пред екраните кои наутро во пет часот застануваат да ја гледаат некоај таму како "води љубов" со некого или како се тушира.
Заработна апсолутно немај никој освен самите телевизии и продукции кои дебела пара земаат од спонзорства и слично.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: МиГ 21

МиГ 21

Староседелец
12 ноември 2012
1,252
2,458
1,133
Прилеп
Не гледав, поточно не следев ниту голем брат, ниту фарма ниту не знам што и како се вика. Единствени случаи кога нешто ќе погледнев беа ако некој случајно ми дојдеше на гости. И погоре спомнатата операција триумф само концертите. Не видов поента во тоа, не знам која е целта ниту нивна, ниту да ги гледам. Да гледам како некои се шетаат по гаќи и како се караат меѓу себе???
И да одговорам на твоето прашање: никогаш не би се пријавил ниту би учествувал во некоја таква глупост.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Sebastian and Saladin

Sebastian

Активен Член
17 февруари 2012
174
110
43
Не гледав, поточно не следев ниту голем брат, ниту фарма ниту не знам што и како се вика. Единствени случаи кога нешто ќе погледнев беа ако некој случајно ми дојдеше на гости. И погоре спомнатата операција триумф само концертите. Не видов поента во тоа, не знам која е целта ниту нивна, ниту да ги гледам. Да гледам како некои се шетаат по гаќи и како се караат меѓу себе???
И да одговорам на твоето прашање: никогаш не би се пријавил ниту би учествувал во некоја таква глупост.
Целна најверојатно им е ВНИМАНИЕ....остани таму некој месец и биди фенси после во државата па сите ќе сакаат да се сликаат со тебе...згора ан тоа па ако добиеш тмау колку беше 100 000евра мислам дека беа ауу е тогаш популарноста само ќе ти биде уште поголема....мислам дека и некои од нив се хонорарци(сплатени за да прават тмау збрќи и да се понашаат така како што се понашаат) па што ти ја знам се сретналењ тмау две и по некој ден глумат бфф као дмеке еве се најдовме...Исто и некои без работа луѓе со преголемо его и мислење дека се преамбициозни па ќе глумат тмау некои еве кој сум вака така...како што кажав никаква едукација...цел барем за глдедачите никаква...и што сеа постариве бабиве да гледаат и апчиња да пијат оти го исфрлиле дечко и на некоја тмау и оти таа плачела и се дрецкала...ццц катасрофа е се тоа...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: МиГ 21

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Абе се фино,јес да не се едукативни и дека се сеирџијски,ама да се рече дека ги следат само глупи луге не се согласувам.
Преостро етикетирање.
Не би учествувала од причина што не осекам потреба од такво нешто.
 

Succubus

Истакнат Член
28 февруари 2012
562
835
393
under your skin.
Никогаш не сум ги сакала овие реалити шоуА, од таа едноставна причина, дека ми се безвезални. Не дека ги гледат само глупи луѓе, ама луѓе шо си немат попаметна работа. А и не е тоа БАШ реалити шоу. Да го спомнам Survivor, тие таму сигурно се наоѓат на некој близок „остров’’ ( ако не и во некој парк :D) па и НЕ МОЖЕ да им се случе нешто полошо од некоја си ситна повреда. И не само тоа, туку секако дека освен камерата, има и медицинска помош.
Едукативни не се во никој случај, особено не Големиот Брат. Тоа па до даска безвезално! :D
Вчера кога јадев, случајно беше пуштено на Сител, и некоја си емисија за random 16год. тинејџерка шо била заљубена во наставник, па останала трудна од него, па сега родителите сакат да го тужат за малтретирање и шо нејќе да напрае ДНК тест, па по судови и ја како шо јадев и оноа WHAT THE FUCK! Шо се дешава? (facepalm)

A тоа секако, дека позади овие шоуа и емисии, се крие добра сума на пари. За едукативна емисија треба да се потрошат малку повеќе пари и од тебе и од државата, малку повеќе труд и замарање околу тоа, овака е полесно сепак, има доста луѓе шо ќе гледат и ќе навиват.. Па затоа, кој ги е*е едукативните емисии! Сите сакаме кич!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Sebastian