Лакомост

Natenceto

Староседелец
6 март 2012
1,031
1,193
1,123
Скопје
Инспирирана од една група на фејсбук.
Но и изреволтирана од страна на еден фејсбук корисник. Темава ја отварам за да се сфати нечовечноста во нашата мала земја. Ех, во каков свет живееме значи.
Но, тоа е најмал проблем. Го разбирате ли вие зборот "лаком"? Има повеќе значења на овој збор. Ајде се надевам подоле ќе си го дефинирате вашето мислење за овој збор.
Всушност си седам на фејсбук, ние како студенти преку социјалниве мрежи се информираме за секој важен настан поврзан со факултет. Имаше една група "Студенски кредити и стипендии".Претпоставувам фејсбук корисникот ја отворил за малверзации врз нас, тој најпаметниот од сите, решил да си стави статус на таа група цитирам " Како не ви е срам, на сите ви го гледам економскиот статус на фејсбук, а сите сакате лаптопи а?, баш сте лакоми?". Се запрашав дали типов е сериозен, дали е добар? Чекај бе, значи ние треба да бараме дозвола од него за дали може да аплицираме за ваучерите или пак треба потврда да ни издаде? Ееее во каков свет живееме, решив ајде да му пишам, јас како културна девојка да му ги спуштам акциите малце, тој се навредил па уште и ме исфрлил од групата. Ееех не жалам за тоа, само неможам да ја сфатам македонскава нечовечност. Решив да ја истерам работава до крај и да му пишам убав и културен инбокс. Џабе инбоксите џабе коментарите типот има проблем некој, неможе да си земе лаптоп, не е шетан, а на профилот слики од Мајами, ваооо, тој да ти бил сиромашен, ваоо преку врски да му сределе, ваоо типчето е со интелегенција испод нормала. И што заклучивме од ова, на типчето му било криво што од нас, ние лакомите неможел да си дојде до ваучерче, неговите дома неможеле да го финансираат, а го пратиле во Америка, како тоа жити се нема пари??? :) Многу јасна фора, овој свет во кој живее се сведува повеќе на нечовечноста и будализмот,отколку на делата и паметизмот. Напоменувам фејсбук е социјална мрежа, секој си пише што сака, а групите се само еден начин да се поврземе со некого и да си помогнеме, ама изгледа дека тоа било така само доколку се каже, делата во групите и на фејсбук не прифаќаат шали. Колку се осеќам глупо кога живеам покрај такви луѓе и кога знам дека со нив морам да го делам воздухов. Се е во нечовечноста, па затоа велам дека според мене зборот "лаком" е само дефиниција за она што го немаш а другите го имаат.
Малата скромност е она што вас ве прави човек.
 

Sebastian

Активен Член
17 февруари 2012
174
110
43
WoWoWoWoooo значи не е можно до кај стигна луѓево.Ау ова веќе е злоба а не лакомост.Значи се направија некои обиди од "задоволени" да кажам луѓе кои пак не ги исполнуваат условите а сакаат да земат студенски кредит...со фалш документи и слично.Работава е да земат студенти што стварно ете неможат да имаат а некој им овозможил на таков начин да се снабдат.Згора на тоа како понашањето на тој таму е малоумно.Како неог има многу што се прават дека се многу паметни и што се обидуваат на таков мизерен начин со навреди да си го исполнат преголемото его што е многуу поголемо од нивните мозоци ама нема што да им се прави на таквите смао игнор и ништо повеќе.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Sweetgirl1605 and Natenceto

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
Лаком он ? Дојди да гу видиш Цуну колешку ми, гратис гомце да има ке га изеде
сфе од тањири излупа излупа што е останало од муштерие, сфе што е гратис, презентација, да се б'цне на ч'чкалицу она иде там и ждере како будала, едн пут земала и тањир да си напуни жена сс разни сиренца што презентирасфа секси цуре у Туш маркет.
Тј е љубоморан ваљда, или па само некој будала што сака да се кара сс сфите
Лаком ти е некој што ке еде сфе док не поврати или да му пукне тој алчно стомаче
Видеја сам жене по три пута идеф да земеф парче торту, кд даасфа за роѓендан на маркет, сфашта...
проста маса, тј е тј исперен комуњарски мозак, филуван сс серие и блеање у дневну сс старински погледи на сфет
Ама мора да праимо разлику измеѓу лакомост и стрвност
Лаком ти е некој бре што сфе сака да е његово, сфе што е гратис да му улегне у мефце и у џебче и тој без капку срам
А стрван е некој на кога ке му отече пачурка ако не проба нешто : )
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Sweetgirl1605

Marinna

Староседелец
13 април 2012
119
160
1,043
Инспирирана од една група на фејсбук.
Но и изреволтирана од страна на еден фејсбук корисник. Темава ја отварам за да се сфати нечовечноста во нашата мала земја. Ех, во каков свет живееме значи.
Но, тоа е најмал проблем. Го разбирате ли вие зборот "лаком"? Има повеќе значења на овој збор. Ајде се надевам подоле ќе си го дефинирате вашето мислење за овој збор.
Всушност си седам на фејсбук, ние како студенти преку социјалниве мрежи се информираме за секој важен настан поврзан со факултет. Имаше една група "Студенски кредити и стипендии".Претпоставувам фејсбук корисникот ја отворил за малверзации врз нас, тој најпаметниот од сите, решил да си стави статус на таа група цитирам " Како не ви е срам, на сите ви го гледам економскиот статус на фејсбук, а сите сакате лаптопи а?, баш сте лакоми?". Се запрашав дали типов е сериозен, дали е добар? Чекај бе, значи ние треба да бараме дозвола од него за дали може да аплицираме за ваучерите или пак треба потврда да ни издаде? Ееее во каков свет живееме, решив ајде да му пишам, јас како културна девојка да му ги спуштам акциите малце, тој се навредил па уште и ме исфрлил од групата. Ееех не жалам за тоа, само неможам да ја сфатам македонскава нечовечност. Решив да ја истерам работава до крај и да му пишам убав и културен инбокс. Џабе инбоксите џабе коментарите типот има проблем некој, неможе да си земе лаптоп, не е шетан, а на профилот слики од Мајами, ваооо, тој да ти бил сиромашен, ваоо преку врски да му сределе, ваоо типчето е со интелегенција испод нормала. И што заклучивме од ова, на типчето му било криво што од нас, ние лакомите неможел да си дојде до ваучерче, неговите дома неможеле да го финансираат, а го пратиле во Америка, како тоа жити се нема пари??? :) Многу јасна фора, овој свет во кој живее се сведува повеќе на нечовечноста и будализмот,отколку на делата и паметизмот. Напоменувам фејсбук е социјална мрежа, секој си пише што сака, а групите се само еден начин да се поврземе со некого и да си помогнеме, ама изгледа дека тоа било така само доколку се каже, делата во групите и на фејсбук не прифаќаат шали. Колку се осеќам глупо кога живеам покрај такви луѓе и кога знам дека со нив морам да го делам воздухов. Се е во нечовечноста, па затоа велам дека според мене зборот "лаком" е само дефиниција за она што го немаш а другите го имаат.
Малата скромност е она што вас ве прави човек.
лооолллл како можит некој да е толку глуп се прашвам? и шо сакат тој? сите да се откажите од ваучерите за тој да стигнит до нив? о господе проста раса -.-
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Natenceto

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
Во конкретниов случај секој има право да аплицира за тие студентски кредити итн итн.Сеа јебига во македонија функционира таков систем каде што комотно можеш да пишеш дека мајка ти не работи а татко ти зема социјално, иако и двајцата се вработени и земаат повеќе од просечна македонска плата.
Ама снајди се па живеј.У ствари замисли дека си во џунгла.Секој се бори за да опстане во таа џунгла.
Епа тогаш биди ти таа што највеќе ќе се снајде.Што највеќе ќе може да ги искористи сите ресурси кои ќе ти бидат при рака.
Дали си се распрашала како можеш да земеш студентски кредит, доколку твоите се со редовни примања ?
 

990Freak

Староседелец
12 март 2012
1,275
1,911
1,123
Kumanovo
Исперен комуњарски мозак? Друже мој, не мешај комунизам у овој, пошто за време на комунизам никој не е бија лаком, сви су имале. Ја би кажаја тој е исперен “демократски“ мозак,или боље речено, подпаднат на западњачку фашистичку пропаганду, која у последњи 20 године им га пере мозак на људи.
 

Natenceto

Староседелец
6 март 2012
1,031
1,193
1,123
Скопје
Во конкретниов случај секој има право да аплицира за тие студентски кредити итн итн.Сеа јебига во македонија функционира таков систем каде што комотно можеш да пишеш дека мајка ти не работи а татко ти зема социјално, иако и двајцата се вработени и земаат повеќе од просечна македонска плата.
Ама снајди се па живеј.У ствари замисли дека си во џунгла.Секој се бори за да опстане во таа џунгла.
Епа тогаш биди ти таа што највеќе ќе се снајде.Што највеќе ќе може да ги искористи сите ресурси кои ќе ти бидат при рака.
Дали си се распрашала како можеш да земеш студентски кредит, доколку твоите се со редовни примања ?
Не ја сфати поентата на текстот, јас си се распрашав се за твоја информација, коментарот на типот воопшто не беше во ред.