Себичност

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Едно ми остана во мисла......

Аватарот ти е Мало па ќе претпоставам дека си уште мало а и по текстот ми изгледа дека сеуште се пронаоѓаш во светот, што значи дека живееш со твоите и они те изнервирале. И за таа заедница за која зборуваш е баш таа.
Прво - Чувај го негде текстов и прочитај го пак едно 2-3 месеци откако ќе имаш твое дете.
Второ - Тоа што го осеќаш го разбирам и повеќе од доволно и знам како ти изгледа сега светот. Се е миновно па така и оваа лутина...
Трето - Никогаш не кажувај на глас работи за кои подоцна ќе зажалиш што си ги кажала. Моја препорака во афект пишувај повеќе вакви колумни а кога ќе се смириш разговарај со сите.
Четврто (и според мене најважно) - Кога ќе создадеш твоја заедница се што цитирав ќе ти се случи со префиксот секогаш наместо никогаш и она првото ќе биде еден наместо никој.
П.С. Чекам нови мисли, ми се чини дека имаш многу да споделиш со нас.
Веќе имам деца, не дете туку деца-2... па мало сум и се пронаогам... тоа што сум моментално со моите не значи дека зависам од нив и дека они ме издржаваат...
Кога велам дека сама на себе сум си најбитна, тогаш мислам дека треба да сум здрава и среќна пред се за моите деца.
Затоа што тие ми се најголемата љубов и најголемата среќа, сите мои интереси се насочени кон нив, за нивно добро...
Е сега кога знаеш, кажи ми дали е правилно некој друг, без разлика колку и да ми е битен и близок, би бил вреден за да ме разниша? Кога јас како мајка морам да бидам силна, здрава и среќна... во спротивно и моите деца не би биле нели.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: kones, Lena and alba

~ Скарлетка ~

Активен Член
25 октомври 2012
348
204
43
35
Скопје
Веќе имам деца, не дете туку деца-2... па мало сум и се пронаогам... тоа што сум моментално со моите не значи дека зависам од нив и дека они ме издржаваат...
Кога велам дека сама на себе сум си најбитна, тогаш мислам дека треба да сум здрава и среќна пред се за моите деца.
Затоа што тие ми се најголемата љубов и најголемата среќа, сите мои интереси се насочени кон нив, за нивно добро...
Е сега кога знаеш, кажи ми дали е правилно некој друг, без разлика колку и да ми е битен и близок, би бил вреден за да ме разниша? Кога јас како мајка морам да бидам силна, здрава и среќна... во спротивно и моите деца не би биле нели.

Сега кога знам, мислам дека знам и точно зошто е пишувано ова. И уште повеќе се пронаоѓам у текстов. Ако е за тоа што мислам.
Епа јас пак ќе речам дека некој ти е поважен од самата себе. Тоа се децата. И најискрено те советувам да остане ова последново кажано по мое пошто мајка ми рече дека она е најбитна и дека нејзиното здравје и среќа си ги става на прво место па сега немаме контакт.
Да, треба да си гледаш за себеси, многу јасно ама јас мислам дека е премногу себично да се ставам секогаш себеси на прво место... Некоја средина зар не може да постои?
Не знам што да ти кажам друго а да не испадне дека те напаѓам... Ако не, ич да не се мешам повеќе и пак ќе ти кажам пишувај уште вакви работи, ме испонаежи додека читав
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Сега кога знам, мислам дека знам и точно зошто е пишувано ова. И уште повеќе се пронаоѓам у текстов. Ако е за тоа што мислам.
Епа јас пак ќе речам дека некој ти е поважен од самата себе. Тоа се децата. И најискрено те советувам да остане ова последново кажано по мое пошто мајка ми рече дека она е најбитна и дека нејзиното здравје и среќа си ги става на прво место па сега немаме контакт.
Да, треба да си гледаш за себеси, многу јасно ама јас мислам дека е премногу себично да се ставам секогаш себеси на прво место... Некоја средина зар не може да постои?
Не знам што да ти кажам друго а да не испадне дека те напаѓам... Ако не, ич да не се мешам повеќе и пак ќе ти кажам пишувај уште вакви работи, ме испонаежи додека читав
Па можеби и беше само момент, тогаш мислев секогаш, сега ти малку ме замисли и не сум сигурна што мислам, ама тоа дека сакам да сум среќна пред се поради моите деца е она конечното
 

~ Скарлетка ~

Активен Член
25 октомври 2012
348
204
43
35
Скопје
Па можеби и беше само момент, тогаш мислев секогаш, сега ти малку ме замисли и не сум сигурна што мислам, ама тоа дека сакам да сум среќна пред се поради моите деца е она конечното

Знаев дека ќе се разбереме, го осетив моментот, ваљда дека сум сведок на такви дешавки. Како и да е, само добро нека е! Биди силна, издржи, се ќе се преживее ако мора. Поздравче
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Знаев дека ќе се разбереме, го осетив моментот, ваљда дека сум сведок на такви дешавки. Како и да е, само добро нека е! Биди силна, издржи, се ќе се преживее ако мора. Поздравче
:) Благодарам
Поздравче и до тебе
 

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
убав муабет си направивте...а ако е тоа што мислам и јас дека е тогаш и јас се пронаоѓам во вашиов муабет и затоа морав да се смешам...јас не сум себична и никогаш не сум била и затоа никогаш не сум можела да ја разберам таа човечка (ако може да се нарече човечка-јас имам друга перцепција за човечноста) особина...и по мое мислење или си себичен или не си ...таков се раѓаш и таков остануваш нема тука од утре ќе си се гледам себеси...или си или не си...ако совеста не ти дозволувала досега да се ставаш себеси на прво место нема да биде така и во индина...затоа наместо себичност може да го наречиме достоинство...може да се потрудиш никој да не ти го гази достоинството....
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Потполно го разбирам ова горе напишаното.
Точно знам на која себичност се мисли
онаа себичност која доаѓа како поука од неизмерно давање со години.
Давање до максимум.
И на крајот кога се чувствуваш празен немаш повеќе што да дадеш, а никој не ти враќа( не ни го цени тоа што го даваш),
застануваш пред огледало и сфаќаш некои работи кои можеби си требал многу поодамна да ги сфатиш(пред да дадеш се што имаш да дадеш),
и гледаш дека љубовта кон самиот себе исчезнала.
Се чувствуваш изгубен, и сам.
Незнаеш кој си и што сакаш(затоа што се што си сакал си оставил на страна за да можеш да даваш)..
И тогаш глас во тебе ти кажува сакај се, самиот себе и останатото е неважно..
Не се работи за егоистична љубов кон самиот себе, се работи за здраво нормално сакање на својата личност.
А ако немаш љубов кон самиот себе, и неможеш љубов да даваш..

Сакај се себеси, да те сакаат другите,
така беше, нели?
 

pozdrav eden topol

Истакнат Член
10 ноември 2017
606
347
63
Едно време мислев..всушност, себичните луѓе ги мислев за духовно ретардирани, луѓе со тешка карактерна мана..но како времето изминуваше, така си го сменив мислењето..Мислам дека ќе имав подобар живот ако можев емоциите да ги тргам настрана и да се препуштам на ладнокрвната сосотојба...хмм..можеби подобар живот ќе створев и за себе, па и за моите ако бев себична, саможивник, ако не дозволував да бидам боксерска вреќа и брисач за нозе..Гледајќи го светот, себичните луѓе многу подобро живеат:^)во состојба се и преку лешеви да проаѓаат за да стигнат до некоја нивна цел(facepalm)
 

la.madrugada

Нов член
26 март 2018
15
6
3
Верена
Едно време мислев..всушност, себичните луѓе ги мислев за духовно ретардирани, луѓе со тешка карактерна мана..но како времето изминуваше, така си го сменив мислењето..Мислам дека ќе имав подобар живот ако можев емоциите да ги тргам настрана и да се препуштам на ладнокрвната сосотојба...хмм..можеби подобар живот ќе створев и за себе, па и за моите ако бев себична, саможивник, ако не дозволував да бидам боксерска вреќа и брисач за нозе..Гледајќи го светот, себичните луѓе многу подобро живеат:^)во состојба се и преку лешеви да проаѓаат за да стигнат до некоја нивна цел(facepalm)

Можеби во некои моменти изгледаат себичните луѓе посреќно од друѓите ама ако рационално ги размислеш последиците од себичноста мислам дека ќе стигнеш до друг одговор.Човек е суштество кое за да преживее мора да се вклопи во опшеството а не да се оддалечува од другите.Така да ако некој е себичен и гледа сам за себе многу лесно би бил отфрлен од другите - тие го гледаат како арогантен и нарцистичен. Друго е да научеш да можеш да живееш сам без тоа среќата да ти се базира на тоа што прават луѓето за тебе и дали ти возвраќаат во исти мери а друго е да бидеш себичен.