Никогаш не вели никогаш - Абортус

Mariia

Нов член
1 септември 2012
4
0
1
Нема никакво убиство ако се абортира. Науката тврди дека се потребни 9 недели за да фетусот добие форма на човек. Сфаќам некој да биде религиозен, и да не го оправдува абортусот, па нека раѓаат деца колку што сакаат. Но има луѓе кои и веруваат на науката и фактите, и тие луѓе имаат право на избор дали ќе родат дете или не - ако дојде до несакана бременост.
Zivotot nastanuva vo onoj moment koga ke se spojat jace kletkata i spematozoidot, zarem tie dvete nedeli ne se del od devetmesecniot ciklus koga se ocekuva da dojde na svet edninstveno nesto DETE, i nie sme nastanale taka, pa dokolku bi ne abortirale vo toj period ne bi postoele neli.....pravoto na izbor e neprikosnoveno, go znam toa kako pravnik, i kako takva znam deka i nerodenoto dete ima zagarantirani prava...i ovde ne e samo religijata vo prasanje, tuku mnogu poveke, kako na primer spremnosta da se soocime so nasata greska, odnosno nesakanata bremenost i da ja prifatime odgovornosta, ako sme zgresile so toa sto neodogvorno sme se vpustile vo seksualni odnosi da ne pravime uste pogolema greska i da odzememe nevin zivot potoa.
 

Rodeo Tvrdo

Активен Член
20 мај 2012
98
68
28
Скопје
Zivotot nastanuva vo onoj moment koga ke se spojat jace kletkata i spematozoidot, zarem tie dvete nedeli ne se del od devetmesecniot ciklus koga se ocekuva da dojde na svet edninstveno nesto DETE, i nie sme nastanale taka, pa dokolku bi ne abortirale vo toj period ne bi postoele neli.....pravoto na izbor e neprikosnoveno, go znam toa kako pravnik, i kako takva znam deka i nerodenoto dete ima zagarantirani prava...i ovde ne e samo religijata vo prasanje, tuku mnogu poveke, kako na primer spremnosta da se soocime so nasata greska, odnosno nesakanata bremenost i da ja prifatime odgovornosta, ako sme zgresile so toa sto neodogvorno sme se vpustile vo seksualni odnosi da ne pravime uste pogolema greska i da odzememe nevin zivot potoa.
До 9 недели фетусот е само фетус, нема човечка форма. Не е се во тоа само да се роди дете, треба да се има можности, да се има способност и ред други работи. Во спротивно тоа дете не би имало живот каков што заслужува едно дете.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Deviously Devilish

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
Ризик секогаш постои. Освен тоа, може несакано (на пр. после некоја журка) да дојде до секс без заштита, и до несакана бременост, а мајката и таткото да бидаш 16 годишни деца. Па каков живот можат да му обезбедат на дете, родители на таа возраст?

А јас што пишав кои мерки да се превземат за да се избегне несакана бременост?
Е сеа ако сакаат камен пијани да се дупат без кондом нека плачат после и нека си ги бараат правата на личен избор.
 

Mariia

Нов член
1 септември 2012
4
0
1
До 9 недели фетусот е само фетус, нема човечка форма. Не е се во тоа само да се роди дете, треба да се има можности, да се има способност и ред други работи. Во спротивно тоа дете не би имало живот каков што заслужува едно дете.
Mislam deka veke go iznesov moeto mislenje za moznostite i red drugie materijalni raboti koi za zal denes se stavaat vo prv plan, a koi se vsusnost samo izgovor da se izbegne odogovornosta i navidum polesno da se pomine.
 

Rodeo Tvrdo

Активен Член
20 мај 2012
98
68
28
Скопје
Mislam deka veke go iznesov moeto mislenje za moznostite i red drugie materijalni raboti koi za zal denes se stavaat vo prv plan, a koi se vsusnost samo izgovor da se izbegne odogovornosta i navidum polesno da se pomine.
Дали материјалните средства се само изговор или не, не можеш ти да знаеш. А потребно е да се почувствува и способност за да се одгледа дете, не само материјална.

А јас што пишав кои мерки да се превземат за да се избегне несакана бременост?
Е сеа ако сакаат камен пијани да се дупат без кондом нека плачат после и нека си ги бараат правата на личен избор.
Па да де, и тоа е несакана бременост оти тие во таква состојба не се свесни какви последици може да има од тоа.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Deviously Devilish

Dare

Староседелец
15 јули 2012
84
86
618
Mislam deka veke go iznesov moeto mislenje za moznostite i red drugie materijalni raboti koi za zal denes se stavaat vo prv plan, a koi se vsusnost samo izgovor da se izbegne odogovornosta i navidum polesno da se pomine.
Во светот годишно умираат 12милиони деца заради недостаток на храна и вода, мислам дека оваа бројка е преголема за некој да тврди дека материјалните работи се само изговор за бегање од одговорноста.
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
А што ако во моментот (ти се чини дека) немаш можности за чување дете? И замисли после 10 години, животот на секое поле ти е стабилен, ќе се проколнуваш што си се плашел и си ја направил таа грешка. А ќе си истуркал, како така. Само замисли ги шансите кои би можеле да бидат.
Што ако твојата мајка направила абортус? Замисли, сега би можел да имаш постар/а брат/сестра. Многу многу шанси се отфрлени. Мислам дека треба да се бори човекот за своето. Нешто кое е дел од тебе.
На крајот на краштата, можеш да го дадеш на посвојување и да се осигураш дека ќе го земе добра фамилија. На тој начин, да му дадеш шанса да живее. Кога веќе си го создал.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mariia

Rodeo Tvrdo

Активен Член
20 мај 2012
98
68
28
Скопје
А што ако 20 годишна девојка, студентка, забремени несакано, дечкото ја отфрла, родителите исто така, и таа девојка мора да бара ниско платена работа за да обезбеди услови за живот за неа и незиното дете, со тоа што факултетот ќе го запостави? Каков живот ја очекува неа и детето? Не е се така лесно во животот...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Deviously Devilish

$3Я3|\||)&p&†Y

Староседелец
12 мај 2012
3,690
3,871
1,183
А што ако 20 годишна девојка, студентка, забремени несакано, дечкото ја отфрла, родителите исто така, и таа девојка мора да бара ниско платена работа за да обезбеди услови за живот за неа и нејзиното дете, со тоа што факултетот ќе го запостави? Каков живот ја очекува неа и нејзиното дете? Не е се така лесно во животот...
не ја терам јас бе да оде и да се е*е со некој .. а притоа неразмислувајќи ако се случе нешо такво дека ќе мора абортус да праве.
Нека си размисле првен а после нека се реше на такво неш :)
 

Rodeo Tvrdo

Активен Член
20 мај 2012
98
68
28
Скопје
не ја терам јас бе да оде и да се е*е со некој .. а притоа неразмислувајќи ако се случе нешо такво дека ќе мора абортус да праве.
Нека си размисле првен а после нека се реше на такво неш :)
Секој прави грешки во животот, затоа и постојат начини за да се исправат грешките.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Deviously Devilish