Одмазда - за или против?

Legioner

Истакнат Член
18 април 2012
1,001
602
423
Ohrid
дали се одмаздата е најдобар лек за скршеното срце и повредената гордос или пак е уште повеќе распламтување на бесот и болката ???
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Loner

Mystique

Староседелец
18 јуни 2012
753
1,413
1,103
Најдобра одмазда е да простиш и да продолжиш понатаму со животот концентрирајќисе на сопствената среќа. Време изгубено во кроење планови против некои луѓе кои не вредат ништо, едноставно не вреди. Заборави ги и избриши ги исто како никогаш да не постоеле.
 

Andrea Bloodbucket

Истакнат Член
18 февруари 2012
285
328
63
Времето минува и ги лечи сите рани велат, да точно но остава трајни лузни. На скршеното срце му е тешко да го прифати фактот што уствари го скршил, уништил. Со одмаздата не се добива ништо, напротив самиот душевно се доуништуваш. Како и да е одмаздата и омразната се најнепотребно нешто.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mrs.Stinson

Avona Vi

Истакнат Член
15 февруари 2012
493
630
93
Со тоа шо ќе се одмаздиш на некого нема да направе да забравеш на болката шо е причина за одмаздата. Ништо не се постига го тоа.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
По селата во Македонија има и крвна одмазда. Баш пред неколку месеци гледав на Код имаше емисија за тоа. Комшијата му утепал ќерка, и овој син му ќе го утепа за да се одмазди. (puke)
 

Legioner

Истакнат Член
18 април 2012
1,001
602
423
Ohrid
По селата во Македонија има и крвна одмазда. Баш пред неколку месеци гледав на Код имаше емисија за тоа. Комшијата му утепал ќерка, и овој син му ќе го утепа за да се одмазди. (puke)

abe toa e drugo zborime za lubovna odmazda
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Marick14